Özgürlük ve Zeka

Özgürlük ve Zeka

Yeryüzünü karış karış dolaşsanız kendisini belli kalıpların içerisine hapsetmiş bir çocuk bulamazsınız. Kötü ve kibirli bir çocukta bulamazsınız. Çünkü onlar, ruhsal yoksunluk yaşamazlar. Onların bedenleri küçük olsa da zekalarında yarattıkları koskoca dünyada özgürdürler. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki hiçbir yetişkinin dünyası, çocukların dünyası kadar büyük olamaz. Ve hiçbir yetişkin, bir çocuk kadar özgür olamaz.

Ancak çocukların yaşam yolundaki rehberi olan ebeveynler, öğretmenler ve diğer aile büyükleri, çocukların o koskoca dünyasını küçültmek, ruhlarına ket vurmak, özgürlük ve zeka arasındaki bağlantılarını koparmak ve onları kendi istedikleri kalıpların içerisine sokmak için ellerinden geleni yaparlar. Onları adeta kendi nefret dolu dünyalarının içine çekerler. Ondan sonrada dünyamızın her tarafından nefret ve şiddet fışkırır.

İnsan zekasının keşfettiği en büyük hakikat özgürlüktür. Peki, insanlar, bu hakikate niçin düşmanlar?

En başta sosyal bir varlık olan insan, kendisini asosyal bir varlık haline getirdiğinden bir düşünce çizgisinde yaşamını sürdürerek kendisini geliştirememektedir. Kendisini geliştiremeyen insan ise zamanla her şeyden korkar ve ürker olduğundan geçimsiz, mutsuz, saldırgan ve yıkıcı bir hale gelir. Zaten yaşamda da manen yenilen insan, öfke ve nefret dolu davranışlar sergilemeye başlar. Öfke ve nefret dolu davranışlar ise bir insanın insanlığına ciddi manada zarar verir.

Yaşamda belirli şeylerin farkında olduğunu düşünen insanlar, gerçekte yaşamın özünü göremiyorlar. Bunun içinde karmaşık ruhlarının bir parçası haline gelerek insan kullanma sanatını yaşamlarında çok iyi uyguluyan bir zavallıya dönüşüyorlar.

Ne kendilerine ne de insanlığa verecek bir şeyi olmayan bu zavallıların en iyi bildiği şey insanların zaaflarını sömürerek kendilerine değer katmaktır. Böyle zavallıların sömürüsüne maruz kalmamak için yaşamdaki amaçlarımızla yaşamlarımız arasına aşılamayacak engeller koymamamız, yaşamı zor bir sınav olarak algılayarak bu sınava iyi hazırlanmamız ve sınıfta kalmamamız gerekir.

İşin özü sözlerimizle eylemlerimiz uyumlu olmadığı, özgürlük ve zeka arasındaki köprüyü iyi inşa etmediğimiz takdirde kendimizle ve çevremizle çatışan varlıklar haline dönüşürüz.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!