İnsanlığın Düşmanı İsraf

İnsanlığın Düşmanı İsraf

İnsan için en büyük kazanım israf etmemektir. İnsan, elindeki kaynakları idareli kullanmayarak ziyan ederse bu insanlık için felaket demektir. Bugün yapılan her israf, gelecek nesillerin hakkını gasp etmektir. Tam aksi tasarrufta gelecek nesiller adına kazanımdır.

Bir insan için en güzel davranış şekli israftan kaçınmasıdır. Böylesine güzel bir davranışı yaşamlarımıza yerleştirebilmek içinde sade bir yaşam tarzı benimsemeli ve aşırı tüketimden kaçınmalıyız. Kültürümüzde israf etmemeyi bizlere öğütleyerek israfı yaşamlarının bir parçası haline getiren insanların daima zararda olduğuna vurgu yapmaktadır.

İsraf gibi kötü bir davranışın yaşamlarımıza yerleşmemesi için öncelikle israf konusunda bilinçlenmeliyiz. Bu konuda bilinçlenmenin en iyi yoluda israfın, insanlığı felakete sürükleyen sonuçlarının farkında olmaktır. Önemsemediğimiz israfın nelere mal olduğuna kısaca bir göz atalım.

Dünyada 870 milyon insan yetersiz beslenmektedir. Bunun dünya nüfusuna oranı %12,5’dur.  

Milyonlarca insan ise açlık nedeniyle ölmektedir.

Dünyada yılda 1.3 milyar ton gıda israf edilmektedir. Bu israfın dünyaya maliyeti 1 trilyon ABD dolarıdır. Dünyada israf edilen gıda miktarı yıllık üretimin 1/3’üne tekabül ediyor. Bu israfın sadece 4’te 1’inin engellenmesi 815 milyon insanın açlıktan kurtulması demek.

Ülkemizde daha tüketiciye ulaşmadan israf edilen gıda miktarı %25 – 40 arasında değişmektedir. Ülkemizde yıllık 49 milyon ton meyve ve sebze üretildiği düşünüldüğü zaman 15 – 20 milyon ton aralığında sebze ve meyve daha tüketicinin eline geçmeden israf ediliyor. Yıllık yaş sebze ve meyve ihracatımız ise ortalama 3 milyon tondur. Yani ihracatımızın en az 5 katı kadar sebze ve meyve israf oluyor.

Ülkemizde günlük 4,9 milyon tane ekmek, yıllık ise 1,7 milyar tane ekmek israf edilmektedir. Yani yılda 447 bin ton ekmek israf ediliyor.

Bir insan, musluğu kapatmayarak günlük iki defa sadece 1 dakika boyunca dişlerini fırçalasa yılda 8 ton suyu israf etmiş olur. Dört kişilik bir ailenin her ferdi sadece 1 dakika daha az duş alsa yıllık su tasarrufu 18 tonu buluyor. Bulaşık makinelerinin 15 litre suyla yıkadığı bulaşık elde yıkanırsa harcanan su miktarı 35 ila 200 litre arasında değişiyor. Bulaşık makinelerinin ısısı sadece 1 derece azaltılırsa sudan %6 tasarruf elde ediliyor.  

İsrafın, insanlığı nasıl bir felakete sürüklediğini daha iyi idrak etmişsinizdir. İnsan, ihtiyacı kadar tüketir ve tutumlu olursa gelecek nesillerimiz ferah bir yaşam sürecektir. Unutmayalım ki bir Çinli günde sadece bir pirinç israf etse günlük ortalama 1,5 milyar pirinç israf olur.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!