İnsan İlişkilerinde Derinleşen Uçurum

İnsan İlişkilerinde Derinleşen Uçurum

Belki farkında değiliz ama insanların birbirleriyle ilişkileri arasındaki uçurum her geçen gün daha da derinleşiyor. Şunun bilincinde olalım ki daha çok kibrimizin derinleştirdiği bu uçurum bir gün hepimizi yutar.

Her bir insanın en büyük sorumluluğu tüm dünya kendi hizmetlerindeymiş gibi davranmaktan bir an evvel vazgeçerek insan ilişkileri arasındaki uçurumun derinleşmesine yol açan sebepleri sorgulamaktır.

İnsanların, yaşamdaki en önemli dayanakları insan ilişkileridir. Ancak kapitalist sistemde kendilerini toplum içerisinde değersiz hisseden insanlar, çevrelerindeki insanlarla ilişkilerini kısıtlayarak ‘ben bilinci’ ile ekonomik olarak güçlenmeye ve kendilerine değer atfetmeye kalkarlar. Bunun neticeleri ise depresyon, bunalım ve şiddet eylemlerinin artması olarak kendisini göstermekteir. Tüm bunların arka planında insan ilişkilerinin zayıflaması yatmaktadır. Bunun çözümü ise insanlara toplum içerisinde kendilerini değerli hissettirmek ve insan ilişkilerini kuvvetlendirmektir.

Gelecek nesillere güzel bir dünya ve yaşanabilir bir hayat bırakmanın yolu insanlığımızı hatırlayarak insanlarla ilişkilerimizdeki uçurumu kapatmaktır. Bugün barut kokan, kan kokan dünyada imkansız gibi görünen dünya barışını içimizdeki sevgi ile sağlayabiliriz. Her şey bizde bitiyor. Yeter ki burnumuzun dibindeki kendi gerçeğimizin, yani insan olduğumuzun, yaradılanların en değerlisi olduğumuzun bilincinde olalım. ‘Yaradılanı, Yaradandan ötürü sevelim’ ki içimiz huzurla, yaşamlarımız neşeyle dolsun.

Bugünkü huzursuzluğumuzun, insanlarla ilişkilerimizde uçurumlar olmasının yegane sebebi ‘Benim aklım bana yeter’ zihniyetidir. Bu zihniyet, bir buldozer gibi insanlığı ezmiş ve yok olma seviyesine getirmiştir. İnsanlar, birlik ve beraberlik içerisinde olduğu sürece yaşam bir anlam ifade eder. Bir insan, tek başına samanlıkta iğne ucu bile değildir.  

Hepimiz insanız. Hepimiz değerliyiz. Hepimizin içerisinde insanlık var. İyilik cevheri var. O halde bu ayrılık gayrılık niye? Bu uçurum niye?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!