Garı Hakları

Garı Hakları

Entellektüel, kültürel ve sosyal yaşam içerisinde en büyük travmayı yaşayan şüphesiz kadınlardır. İnsan haklarına yönelik yasalar yapılırken dahi kadınlara yeterli hakların verilmediği, verilen hakların ise dünyaya hükmeden erkek egemen yapı içerisinde kibirli bir vaad olarak kaldığı görülür.

‘Kadın Haklarının Savunusu’ eserinin yazarı Mary Wollstonecraft, eserinde kadınlarada eşit hak verilmesini savunduğu için döneminde kınanmış ve yazdıkları sanki bir komediymiş gibi algılanmıştır. Hatta bu esere karşılık o dönemin ünlü akademisyeni Thomas Taylor tarafından ‘Hayvan Hakları Savunusu’ eseri yazılmış ve eserin içeriğinde kadınlara özgürlük ve eşitlik verilmesi halinde hayvanlarada özgürlük ve eşitlik verilmesi gerektiğini savunmuştur. Buradan da anlaşılıyor ki kadın haklarına yönelik tartışmalar yeni değil.

Mary Wollstonecraft’ın eserine yönelik acımasız eleştirilerden ve Thomas Taylor’ın eserinde savunduğu düşüncelerden anlıyoruz ki kadınlar, o dönemde hayvanlarla eş değer görülmüş ve kadına resmen hayvan muamelesi yapılmıştır. İnsanlık için facia olan o günlerden bugünlere gelsek de erkek egemen bir dünyada kadınların halen yeterli özgürlüğe ve haklara sahip olduğunu maalesef söyleyemeyiz.

Kadın haklarını en fazla batılı ülkelerin savunduğu dile getirilse de kadınları en fazla sömüren batılı ülkelerdir. Batı, kapitalizm sistemi içerisinde özellikle kadının dişiliğini sömürmekte kadını adeta bir seks metası haline getirmektedir. Kadını, ekonomik, cinsel ve sosyal açıdan sömüren batıda kadınlara üstünlük sağlayarak onları yönetme arzusu doğuya kıyasla daha fazladır. Doğuda kadın, evinin hanımefendisi ve anne olarak değer görürken, batılı zihniyette kadının tek değer gördüğü husus cinselliğidir.

Kadınlara, insan olarak değer verilmek isteniyorsa kadınlara yönelik bakış açısının ve düşünce yapısının değişmesi gerekmektedir. Erkekler, kadınları cinsel açıdan sömürülecek bir meta olarak değil de insan olarak değer vermedikleri sürece kadınlara verilen her hak, ‘kadın hakları’ değil, ‘Garı hakları’ olur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!