Sıkılan İnsanlarız

Sıkılan İnsanlarız

Keyifli, gününü gün edecek bir yaşam sürmek varken sıkılmak hiç birimizin hoşuna gitmez. Hem üç günlük dünyada neye niçin sıkılacağız ki?

Öyle değil mi?

Sıkılmak, herkese nasip olmaz. Sıkıntı yaşayan insan, yaşamı farklı açılardan deneyimler. Yaşamına farklı yorumlar katabilir. Size biraz garip gelecek ama yaşamlarımızı anlamlı kılan sıkıntılarımızdır. Bu nedenle sıkıntılarımızı önemsemeli, avantaja çevirmeli ve isyan etmemeliyiz.

Sıkıntılı insanın uğruna ömür tükettiği davası vardır. Onlar sadece kendilerini değil, başkalarınıda düşünür. İnsanlığın içinde bulunduğu ve aşamadığı sıkıntılar, onların yüreklerinde yaradır.

İçinde bulunduğumuz koşulların bizlere neler kaybettirdiğini sıkıntılarımız gösterir. Kültürel piyasa koşullarının adamı olmaktan bizleri korur. Günümüzün maddiyatçı koşullarına karşı en önemli kalkanımız sıkıntılarımızdır. Düşünce özgürlüğümüzün, bireyselleşirken bencilleşmememizin, maneviyatla aramızdaki iplerin kopmamasının en büyük garantisi yine sıkıntılarımızdır.  

Günümüzdeki yaşam tarzımız ruhumuzu tatmin etmiyorsa sıkıntılarımıza baş kaldırdığımız içindir. Sıkıntılarımıza asi olduğumuz içinde yaşamlarımızın hükümranı değiliz. Sıkıntılarımızı acınacak bir hal olarak algıladığımızdan ‘ben merkezli’ bir yaşam anlayışına yönleniyoruz.

Diyeceksiniz ki bizler, Anadolu insanları olarak zaten sıkıntılı insanlarız. Doğru olan bu tespit aynı zamanda eksik. Sıkıntılı insanlarız ama eskisi gibi bu sıkıntılara sabredemiyoruz. Bu yüzden küreselleşmenin yaratmak istediği tek tip kültüre gereği gibi direnemiyoruz.

Küreselleşme belasına karşı içinde bulunduğumuz uyku halinden bir an evvel kurtularak her zamankinden daha fazla bilinçli olmalıyız. Teknoloji çağının bize getirdikleriyle bizden götürdüklerini iyi hesap etmezsek zararda olan biz oluruz.

Yaşamın bizlere en büyük armağanı sıkıntılarımızdır. Bu nedenle sıkıntılarımız, bizleri depresyona ve bunalıma sürüklememeli. Tam tersine yaşadığımız sıkıntılarla yaşamlarımızı anlamlandırmalıyız. Ancak bu sayede sıkılan insanlarız ama aynı zamanda sabreden insanlarız diyebiliriz. Aksi felaketimiz olur.

Bir gün Fuzuli’ye aç ellerini semaya ve Allah’a, seni dertlerinden kurtarması için yalvar demişler. Allah, duanı kabul ederse bütün dertlerin sona erer.

Fuzuli ellerini semaya açarak ‘Allahım, derdimi dert ehlinin derdinden az eyleme’ şeklinde dua etmiş.  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!