Tek Değer, Kendi Çıkarımız

Tek Değer, Kendi Çıkarımız

İnsanız ya!

Kendimiz dışında başka hiç kimseye hak tanımayız. Kendi hakkımız çiğnenirse kıyameti kopartırız. Ama çiğnenen başkasının hakkı olduğu zaman ‘O bunu çoktan hak etti’ zihniyetine bürünürüz. Peki, kendi hakkımız için kıyameti kopartırken hak edip etmediğimiz hususnda bir kez dahi düşündük mü?

Kendimize paha biçilmez değer verirken, çevremizdeki insanlara hep ötekiler gözüyle baktık. Sözümüzden hiç çıkmasınlar, hizmetçimiz gibi davransınlar, adeta kölemiz olsunlar istedik. Kendi canımızın yanabileceğini, ama ötekilerin canının hiç yanmayacağını düşündük.

İnsanlarla diyaloğa girme, onlara şefkatle sarılma, onları sevme gereği hiç hissetmedik. Enerjimizi daima kendimiz için, kendi çıkarlarımız uğruna tükettik.

Kendimize karşı eleştirel bir bakış açısı geliştiremedik. Kendi kusurlarımızı kendimizden dahi gizlerken, ötekilerin kusurları hep gözümüze battı. Ötekilerin duyguları yokmuş gibi davranarak acımasızca eleştirdik. Kendimiz üzerinde kuramadığımız tahakkümü başkaları üzerinde kurmaya çabaladık.

Kapitalizmin, kendi çıkarlarını gözetmezsen mahvolursun yalanına kandık. Bir yalan uğruna kendi çıkarlarımız için ötekileri kullandık. Kendi kendimizi tükettik de kendimizden dahi nefret eder hale geldik.

Bir tilki kurnazlığı ile ötekileri aşağılarken, kendimizi hep takdir ettik. İnsan merkezci bir anlayış yerine ben merkezci bir anlayış benimsedik. Kendimizi ön plana çıkaran, ötekileri ise dışlayan ikilikçi bir yaklaşım içerisinde olduk.

Oysa her insanın, kendisine özgü zekası, yetisi ve yetenekleri vardır. Bunları görebilmek için zeki olmaya değil, objektif olabilmeye ihtiyacımız var. Ama yaşama kapitalizm sayesinde ekonomik çıkarlarımız doğrultusunda baktığımız için ötekileri de kullanılacak ve niyadı dolduğunda çöpe atılacak bir meta olarak görüyoruz.   

Dünyadaki tek değer, kendi çıkarımız. Ama öyle değil. Herkes, özgürce ve içinden gelen enerjiyle kendi yaşamını yönlendirebilmelidir. Bu noktada çağımızda unutulmuş olan hoşgörü kavramı devreye girer. Herkese karşı hoşgörülü olmalı, kendimizi ayrı kefeye ötekileri ayrı kefeye koyarak tartmamalıyız. İnsanlarla ilişkilerimiz organik olmalıdır. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki esas güç birlik ve beraberlikten doğar. Bencillik ise insanın insanlığını zayıflatır, zamanla kişiliğini ve karakterini tüketir.

Çağımız insanlığının karnesini kendimce çıkarmaya çalıştım. Son paragraf ise insanlığa kısa bir öğüdümdür. Ancak bu karne ile sınıfta kalacağımız kesin. Bu nedenle kendimize bir an evvel çeki düzen vermeli ve karnedeki kırıkları düzeltmeliyiz.

Yaşama ahlaki açıdan bakabilmek dileğiyle...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!