Asıl Delilik Hayal Etmekten Korkmak

Asıl Delilik Hayal Etmekten Korkmak

Hayal kurma yetisine sahip olan bir insanın kafasında tasarladığı bir dünya vardır. O dünyaya dokunabilmek ve istediği tarzda yaşayabilmek için büyük bir azimle kendisini gerçekleştirmeye çalışır. Günümüzde hayal kuran insanlara deli gözüyle bakılsa da asıl delilik hayal kuramamak ya da hayal kurmaktan korkmaktır. Çünkü hayal kuramayan bir insanın yaşamı, felçli bir insanın yaşamından farksızdır.

Hayal kuran insan, yaşamında güvenli sınırlarının ötesine adım atmaktan korkmaz. Onun için önemli olan zihninin özgür olması ve kendisini hayallerine taşıyabilecek adımları atmasıdır.

Hayal kurmanın öğrenilebilecek belli yöntemleri yoktur. Hayal kurmak yaşama bakış açısının genişliğiyle alakalıdır. Yaşama bakış açımız genişledikçe hayallerimizin değişmesi normaldir. Önemli olan hayallerimizi yüreğimizde hissedebilmek ve hayallerimize motive olarak hayallerimizi gerçekleştireceğimize dair inancımızı kaybetmemektir.

Hayallerimiz, yaşamdaki hedeflerimizin önemli bir parçasıdır. Yaşamdaki hedeflerimize dair hayaller kurmazsak onları gerçekleştirecek azmi kendimizde bulamayız.

Geçmişte kaybettiklerine yananlar, geleceklerinden korkan insanlardır. Korkuları ruhlarını kabzettiğinden geleceklerine dair hayalleri olmaz. Kendilerine bakış açıları olmadığından başkalarının kendilerine nasıl baktığına önem verirler. Kendi yeteneklerini diğer insanların yetenekleriyle kıyaslamaktan büyük haz alırlar. Günümüzün popüleritesi sosyal medyada esip gürleselerde gerçekçi hiçbir beklentileri olmaz. Gayet sağlıksız olan insan ilişkilerinde her şeyi kontol altında tutmaya, her şeye müdahale etmeye bayılırlar.

İşte hayal kuramayan ya da hayal kurmaktan korkan insanların klasik özellikleri. Oysa hayal kurabilen insanların, kendilerini yaşamın rutin gerçeklerinden ayıran ve farklı kılan birçok özelliği vardır. En azından hayat denilen şeyin bir kere ele geçtiğinin bilincindedirler.  

Şimdi asıl delilik hayal kurmak mı ya da hayal kuramamak mı?

Karar sizin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!