İnsan Önce Kendisine Hükmetmeli

İnsan Önce Kendisine Hükmetmeli

Yaşamlarımızı zehir eden daima öteki üzerinde kurmaya çalıştığımız hükümdür. Öncelikle kendi efendisi olamayan bir insanın, ötekinin efendisi olmasının bir hükmü yoktur. Bu nedenle bir insan, kendisinin efendisi olacak ve kendi kendisine hükmedecek.

Kendisine hükmedebilen insan, aynı zamanda kendisini çok iyi tanır. Yaşamlarını kendilerini keşfetmekle geçiren insanlar, kendileriyle çok iyi ilişki kurduklarından kendilerine karşı samimi ve dürüsttürler. Bu aynı zamanda insanlığa karşıda dürüst ve samimi olduklarını gösterir.

Kendisine hükmedemeyen günümüz insanlığı, kişilik olarak oldukça zayıftır. Bu da insanlığı bencil bir karakter sahibi yapmaktadır. Ancak bencilliğini kabul etmek istemeyen insanlar, kibirleriyle ötekilere üstünlük sağlayarak kendisini olduğundan çok ötelerde görmektedir. İnsan, bu tavrı ile kendisini yücelttiğini sansa da aslında alçaltmaktadır.

Kendisiyle özdeşleşemeyen insanların yüreği nefret doludur. Daima bir şeylerden intikam almanın peşindedir. Aslında yüreğindeki bu kızgınlık bir gün kor olur ve kendisini yakar. Kötülere karşı olan nefret, iyilere karşı merhamete dönüşmüyorsa insan, en büyük haksızlığı kendisine yapar. İçimizdeki nefretin kora dönüşmesini engellemek ve kendimizi böylesine bir haksızlıktan korumak için kendi yaşamlarımızın hükümranı olmalı ve içimizdeki cevher ile kendimizi insanlığın hizmetine adamalıyız.  

İnsan niçin kendisine hükmetmeye çalışmazda daima ötekilere yönelir?

Muhtaç ve aciz bir varlık olan insanın yapabileceklerinin bir sınırı vardır. Kendisine hükmeden ve kendisini tanıyan insan ise bu acizliğin idrakine vardığından derin bir acı duyar. Böylesine derin bir acıdan kaçmak isteyen insanlar, kendi acizliğini kendisinde görmek yerine ötekilerin acizliğini görmek isterler. Bu yüzden kendilerine hükmetmeyi değil, ötekilere hükmetmeyi tercih ederler.

Bu acıyı göze alarak kendisine hükmedebilen insanların değeri paha biçilmezdir. Onlar yıkıcı değil, yapıcı bir karaktere sahiptirler. Enerjilerini ötekilere hükmetmeye değil, insanlığı bir adım ileri götürecek fikirlere adarlar. Şu dünyada gerçekten yaşayan insanlar, bizzat kendileridir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!