Yapıcı Öfke
Mahfi

Yapıcı Öfke

Reklam

Dünyaya atılmış olan insanoğlu aciz bir varlıktır. Bir bebekken kendisini saracak ve koruyacak kollara nasıl muhtaçsa yetişkinliğinde de öyle muhtaçtır. Ancak kendi acizliğini kendisinden dahi saklayan insanoğlu, bunu dışa yansıtmaz.

İnsanın en büyük acizliği ise şüphesiz öfkesi ve bu öfkesine yenik düşerek yıkıcı olmasıdır. Oysa insan, öfkesini yapıcı eylemlere dönüştürerek insanlık için güzel şeylerin altına imza atabilir.

Nasıl mı?

İnsanlar en fazla haksızlık karşısında öfkelenirler. Çoğu zaman öfkesine yenik düşen insan, kendisine haksızlık yapan kişiden intikam almaya kalkar. Ancak intikam hırsıyla kendiside birçok haksız eylemde bulunabilir. Oysa kendisine yapılan haksızlık karşısında öfkesine hakim olan insan, intikam peşine düşmek yerine haksızlığın ortaya çıkmasına neden olan etkenleri araştırarak ortadan kaldırmaya çalışır. Böylelikle başkalarınında haksızığa uğramasını engelleyerek yapıcı davranırlar.  

Her öfke yıkıcı olmaya yönelik değildir. Öyle öfkeler vardır ki yapıcıdırlar. Konumuza örnek oluşturabilecek güzel bir hikaye mevcut. M.Ö 50 senesinde Roma lideri Pompey, filler ile insanlar arasında bir dövüş yaptırmayı planlar. Dövüşün yapılacağı arenayı dolduran insan kalabalığını gören hayvanlar, kaçacak yerleri olmadığını ve vahşice öldürüleceklerini anlayınca insanların, kendilerine merhamet etmesi için tarifi imkansız jestlerle insanların hoşgörüsünü kazanmaya çalışırlar. Hayvanların bu jestleri ile duygulanan halk, Roma lideri Pompey’e öylesine öfkelenir ki hayvanlara dokunmayarak Pompey’i lanetler. Halkın, Roma liderine karşı bu yapıcı öfkesi hayvanların vahşice öldürülmesinin önüne geçmiştir.

Herkes öfkelenebilir. Hatta öfkenin haklı gerekçeleri de olabilir. Burada asıl mesele öfke değil, öfkenin yapıcı eyleme dönüşüp dönüşmediğidir. Çünkü yapıcı eyleme dönüşmeyen her öfke yıkıcı eylemle sonuçlanır. Öfkenin yapıcı eyleme dönüştürülmesi oldukça zor olsa da insan, bu zorluğun üstesinden mutlaka gelmelidir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?