Kaliteli Aile Eğitiminin Çocuklarımıza Kattıkları

Kaliteli Aile Eğitiminin Çocuklarımıza Kattıkları

Çocuklarımıza karşı en önemli sorumluluğumuz onlara kaliteli bir aile eğitimi vermektir. Bir çocuğun ailesinden aldığı eğitim yaşamının temelidir. Eğitim kurumlarından alınan eğitim ise bu temel üzerine inşa edilen binadır. Temel sağlam olmazsa binanın ayakta durması imkansızdır.

İnsanı geliştiren, yaşama pozitif bakmasını sağlayan ve geleceğini güvence altına alan eğitimdir. Kaliteli bir aile eğitimi ile kendisine karşı pozitif bir bakış açısı geliştiren çocuk, geleceğe daha cesur ve sağlam adımlar atar.

Şimdi de bir çocuğa kaliteli aile eğitiminin nasıl verilebileceği üzerinde biraz fikir yürütelim.

Çocuğumuzun olumsuz taraflarını ön plana çıkararak onları yermek yerine olumlu taraflarını ön plana çıkararak takdir etmeliyiz. Bunun adı kesinlikle çocuğu şımartmak değil, olumsuz taraflarının olumlu tarafları içerisinde eritilmesidir. Örneğin asosyal olan bir çocuk futbola tutkunsa onun asosyalliğini yermek yerine futbol, sosyalleşmesinde bir araç olarak kullanılabilir.

Çocuğumuzun yeteneklerini keşfetmeli ve onları yetenekleri doğrultusunda yetiştirmeliyiz. Böylelikle kendilerine karşı özgüvenlerini maksimuma yükseltmiş oluruz. Çocuklarımızı iyi tanıyabilmek içinde onlarla sağlıklı iletişim kurabilmek çok önemlidir.

Günümüzde ailelerin sık düştüğü hatalardan biriside çocuklarıyla zıt düşmektir. Çocuğa söylenen her negatif söylem onun, kendisine karşı olan güvenini sarsacak ve geleceğine dair kaygıya düşürecektir. Aile olarak çocuklarımızı eğitirken onlara değerli olduklarını hissettirmeliyiz. Onları övmekten korkmamalı, başkaları ile kıyaslamamalıyız. Çocuklarımızı eleştirmenin, emrivaki ve suçlayıcı söylemlerde bulunmanın onlara hiçbir faydası olmayacağının bilincinde olmalıyız. Onların sorunlarına anlayışlı yaklaşmalı ve çözüm üretmeye çalışırken kesinlikle kişiliklerini incitmemeliyiz.

Aile eğitiminde en önemli husus ise her zaman onların yanında olduğumuzu onlara hissettirmektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!