Yanlış Hesap

Yanlış Hesap

Şu dünyada insanların çoğu, yanlış hesap üzerine yaşamaktadır. Bunun içinde insanların yolu doğru değil. İnsanlar, sadece doğru yolda olduklarını zannediyorlar.

Birçok insanın en büyük yeteneği başkalarına üstünlük taslamaktır. Amaç ise kendilerini daha değerli kılmak adına karşılarındakini değersizleştirmektir. Diğer bir amaç ise içlerindeki nefreti dışa vurarak yaşamdan acı bir intikam almaktır. Kendi hiçliğiyle yüzleşmek istemeyen insanların bu hesabı yanlıştır. Çünkü dünyadaki hiç kimse, karşısındakini aşağılayarak kendisine değer katamamıştır, katamayacaktır.

İnsanların karşısına kendilerinden daha yetenekli bir insan çıktığı zaman onu takdir etmek yerine kendi yetersizliklerinin üstünü örtmek için hemen haset beslerler. Bir bakıma içlerindeki aşağılık duygusunu bastırmak için yaptıkları bu hesap yanlıştır. Çünkü yetenekli insanın, kendisine karşı olan yüksek öz değerini onu kötüleyerek düşürmeye çalışırlar. Kendilerine karşı öz değerleri düşük olduğundan herkesin, kendileri gibi olmasını sağlayarak psikolojik rahatlama sağlamanın hesabıdır bu.

Günümüz insanları, başkalarının gözünde değerli olmaya o kadar meraklıdır ki hayrete düşmemek elde değildir. Kendi gözlerinde özel olmaya çalışmayan insanlar, başkalarının gözünde özel olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırlar. İnsanlar, başkaları üzerinden prim yapmaya çalıştıkları bu yanlış hesap yüzünden kendilerini değersizleştirirler. Şu dünyadaki en kaliteli insan, kendi yetenekleri ile prim yapmaya çalışan insandır.  

İnsanların yaşamlarında yaptıkları yanlış her hesap, yaşamlarını mahveden yabani ottur. İnsanlar, yaşamlarında meydanı bu yabani otlara kaptırmamak için iyi düşünerek yaşamalı ve yanlış hesaptan kaçınmalıdırlar.

İnsanlar, kendilerini oldukları gibi kabul etmelidirler. Önemli olan insan olabilmek, kendi değerlerini azaltmamak, yanlış hesapların bedelini aşağılanarak ödememektir.

Yanlış hesap her zaman Bağdat’dan dönmez. İnsanı yanlış hesaba iten nefsi ve kibridir. Nefsini ve kibrini tozlu ayakları altına alamayanlar, tozlu ayaklar altında ezilmeye mahkumdur.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!