Niçin Acı Çekeriz?

Niçin Acı Çekeriz?

Acı çekmemizin tek sebebi yaşama karşı duyduğumuz yüksek istençtir. Bu yüksek istenç yüzünden yaşamın kör noktalarında kendimizi karanlığa hapsetmişiz.

Ne kadar para kazanırsak kazanalım, ne kadar başarı elde edersek edelim, ne kadar saygı görürsek görelim kendimizi bir türlü tatmin edemiyoruz. Hep bir açlığın ve doyumsuzluğun esiri olmuşuz. Bu doyumsuzluk ise ruhumuza acı ve ızdırap veriyor.

Günümüzde kötülükler ve savaşlar almış başını gidiyor. Ruhu acı ve ızdırap içerisinde olan insanı hiçbir şey durduramıyor. İnsanların dünyasına hep bir karamsarlık hakim. Merhamet, umut, başkalarının haklarına saygı duymak yitip gitmiş.

Öyle bir dünyanın içerisine doğuyoruz ki yaşadıkça içimiz hınçla doluyor. Bu hınç yüzünden bir türlü güçlenemediğimiz yaşamda zamana yenik düşerek pasifleşiyoruz. Zamanla hiçbir şeyi umursamaz hale geliyoruz. Öyle ki değer verdiğimiz şeyler dahi değersizleşiyor.

Dünyaya şöyle bir baktığımızda insanlığın çivisinin çıktığını görüyoruz. İnsanlar, zorda olana tekme vurmak için adeta sıraya giriyor. Önyargılarının esiri haline gelen insanlar, doğruluk, erdem, merhamet, adalet vb. duyguları arka plana itmiş. Güçlü, güçsüzün kafasını ezmediği takdirde gücünü kaybedeceğine inanmış. İnsanlar, ruhlarına haz verecek düşünceler yerine bedenlerine haz verecek duyguların peşine düşmüşler.

İnsanların duygularına ahlaki değerler hükmetmelidir. Ancak günümüzde ahlak-duygu karşıtlığı içerisinde olan insanlar, bencilleşmekte ve başkasının acısına dahi saygıyı çok görmektedir. Bencilleşen insan, samimiyetini, içtenliğini, dostça tavırlarını yitirmekte, hatalarını ise kesinlikle kabul etmeyerek sorumluluğu başkalarının üzerine yıkmaya çalışmaktadır.  

Böyle bir dünyada insanların acı çekmesi gayet doğaldır. Dünyada çektiğimiz acıları tamamen yok edemesek de hiç değilse azaltmak için yaşama karşı olan yüksek istencimizi baskılayarak içimizdeki merhamet duygusunu yeniden keşfetmeye ihtiyacımız var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!