Başkalarına Müdahalede Ölçü Ne Olmalıdır?

Başkalarına Müdahalede Ölçü Ne Olmalıdır?

Başkalarına müdahale etmede oldukça maharetli olan insanlar, bu maharetini kendi özüne müdahalede kullanabilseydi bugün dünyaya savaş değil, barış havası hakim olurdu.

Bir insanın, başkasına müdahale etmesi fıtratı gereğidir. Ancak bu müdahalenin zamanında ve doğru kişilere yapılması son derece önemlidir. Örneğin bir anne-baba, evladının hatasını gördüğü zaman ona ölçülü müdahale ederek doğruyu göstermezse mükemmel bir evlat yetiştiremez. Aynı şekilde bir öğretmen öğrencesine, bir usta ise çırağına ölçülü müdahale etmezse öğrenci, çırak vs. mükemmellik vasıflarına ulaşamaz. Ölçülü müdahale sayesinde anne ve baba, evladına hayatı sevdirir. Öğretmen, öğrencisine ilmi sevdirir. Usta, çırağını mesleğinin ehli yapar.

Bir de iş hayatında müdahale vardır. Doğruyu söylemek gerekirse iş hayatındaki müdahalede kantarın topuzu çoğu zaman kaçmakta ve müdahale ölçüsüz olmaktadır. İş hayatında amir konumundaki yetkililer, çalışanlarının hatasını gördüğü zaman azarlamakta, çoğu zaman ise olayı haysiyete zarar verecek noktaya getirmekteler. İnsan hakları çerçevesinde ölçülü olması gereken bu müdahaleler, maalesef çoğu zaman insanlık dışı olmaktadır. Bu insanlık dışı müdahalede en etkin unsur ise çoğu zaman amirin egosudur. Çalışanlarına müdahalelerini ölçülü, ahlaki ve insani ilkeler çerçevesinde yaparak egosuna yenik düşmeyen yetkililerimizi tebrik etmek gerekir.

Hepimizin müdahale etmeye bayıldığımız zayıf, tabiri caizse düşmüş insanlar vardır. Bunlara müdahale etmek, hakkında söz söylemek oldukça kolay olduğu için söylenen sözlerde, yapılan müdahalelerde hiçbir ölçü aranmaz. Örneğin borçlu bir kimse hakkında olur olmadık suçlamalarda bulunmada insanlardan daha maharetli hiçbir varlık bulunmaz. Yine güçsüz, yaşamında zor dönemlerden geçen, toplumda saf olarak görünen insanlara müdahalede adeta herkes, birbiriyle yarışır. Oysa bu kişilere üstümüze vazifeyse ölçülü müdahale etmeli, üstümüze vazife değilse hiçbir müdahalede bulunmamalıyız.

Başkalarına müdahalede ölçü adalet olmalıdır. Müdahalede adaletin terazisi şaşarsa karşıdaki insanın haysiyetine zarar verilir. Müdahale, ahlaksızlık boyutuna gelir. Ölçüsüz müdahalenin sonu ise çözümsüzlüktür. Kendi egomuzu tatmin etmek adına pire için yorganı yakmaktır.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!