‘Ben’ Bilincinden ‘Biz’ Bilincine

‘Ben’ Bilincinden ‘Biz’ Bilincine

Bir insanın, kendi içerisindeki cevheri keşfetmeden ‘Biz’ bilincine ulaşması imkansızdır. Bir insanın kendisine değer vermesi öncelikle kendisini tanımasına, yeteneklerini keşfetmesine bağlıdır. Bu sayede kendisnin farkına varan insan, kendisine değer verir.

Bir insanda ‘Biz’ bilincinin gelişmesi için olmazsa olmaz koşul empati yeteneğinin gelişmesidir. Empati ise bir insanın, kendisini başkasının yerine koyarak düşünebilme yeteneğidir. Kendisini tanımayan ve bunun içinde kendi yerine dahi düşünemeyen insanın, kendisini başkasının yerine koyarak düşünebileceği hayal dahi edilemez. Bu nedenle de bir insanda öncelikle ‘Ben’ bilincinin gelişmesi, kendi duygularını tanıması ve sonrada empati yeteneğini yani ‘Biz’ bilincini geliştirmesi gerekir.

Yaşamının önemli bir kısmını sosyal hayat içerisinde geçiren insan, başkalarının haklarına saygı duymak, sosyal hayat içerisinde saygı görmek için önceliğini ‘Biz’ bilincine değil, ‘Ben’ bilincine vermelidir. Bu kesinlikle bencillik değildir. Çünkü kendisine dahi yakın olamayan insan, başkasına zaten uzak olur. Şöyle bir soru ile konumuzu daha somut hale getirebiliriz.

‘Kendi evladına değer vermeyen insan, başkasının evladına nasıl değer verebilir?’

Bir insanın, karşısındakine insan muamelesi yapabilmesi için öncelikle kendisine insan muamelesi yapması gerekir. Zaten kendisine insan muamelesi yapmayan bir insanın, insanlığı kalmaz. İnsanlığı kalmayan bir insandan da her türlü tehlike beklenir. ‘Ben’ bilinci ise bir insanın, kendisine insan muamelesi yapması için en önemli husustur.  

‘Ben’ bilinci, başkasını düşman olarak görmeyi ise kesinlikle gerektirmez. Tam aksine ‘Ben’ bilinci ile etrafını keşfeden insan, benzerlerine karşı dostluk duygusu beslerken, kendisine benzemeyenlere ise saygı duyar. Yani insan, ‘Ben’ bilinci ile kimliğinden taviz vermeden olgunlaşabilir.

‘Ben’ bilinci ile ‘Biz’ bilincine ulaşan insan, farklılıklardan rahatsız olmaz. Tam aksine memnuniyet duyar. Farklılıkları, kendisini geliştirmek için fırsat olarak görür. O farklılıklar sayesinde kendi özünün derinliklerine inerek kendisini somutlaştırır.

‘Biz’ bilincine ulaşarak empati yeteneğimizi geliştirmek istiyorsak içimizde yatan ‘Ben’ bilincini uyandırmalıyız.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!