Tarihin İçerisinde Saklanan Manalar

Tarihin İçerisinde Saklanan Manalar

Toplumlar, tarihlerinin içerisinde saklanan manaları çözebilmek için tarihlerini iyi incelemeli, araştırmalı ve tarihleri üzerinde düşünmelidirler.

Tarih, sadece sebep-sonuç ilişkisine dayalı bir bilim değildir. Tarihi olaylar, içerisinde birçok ders barındırır. Bu dersleri iyi idrak edebilen toplumların tarihleri asla tekerrür etmez.

Toplumu oluşturan fertlerin arasındaki dayanışma duygusunun gelişmesinde en önemli faktör o toplumun tarihidir. Tarih, insanda sorumluluk bilincini geliştirir. Toplumun kendisine olan özgülüğünün ifadesidir. Toplumlarda ‘biz’ bilincinin gelişerek toplumdaki fertlerin birbirine yakınlaşmasında, birbirlerine şefkatli davranmasında, toplumu tehdit eden herhangi bir tehlike anında ve doğal afetlerde toplumun bütünleşmesinde tarihin etkisi yadsınamaz. Burdan da anlaşılıyor ki tarihin içerisinde saklı olan en önemli manalardan birisi ayrılığın yıkım getireceğidir.

Her toplumun, dünyaya bakışı farklıdır. Bu bakış açısı ise toplumların kültürlerinde kendisini hissettirir. Toplumdaki fertlerin düşüncelerine, davranışlarına, hatta duygularına öyle sinsi şekilde siner ki insanlar, ait oldukları toplumun dünyaya bakış açısına göre yaşarlar, ama çoğu zaman bunun farkına dahi varmazlar. Toplumların dünyaya bakış açısını belirleyen en önemli husus ise geçirdikleri tarihi süreçtir. Tarihin içerisinde saklı olan diğer bir mana toplumsal kimliğimizdir.

Bir toplumun temeli tarihidir. Tarih, bir toplumun kendisini dünyaya ifade şeklidir. Bir toplumun tarihine baktığınız zaman toplumsal değerleri, meziyetleri, düşünceleri, yaşam tarzları vs. birçok husus ile ilgili rahatlıkla fikir edinilebilir. Bir toplumu somutlaştıran ve onu gerçek manada ifade eden tarihin içerisinde saklı olan diğer bir mana ise toplumu ayakta tutan değerler bütünüdür.

Tarihi süreçleri içerisinde saklı olan manaları çözemeyen toplumlar, mutsuz bir bunalıma sürüklenirler ki bu da böyle toplumlar açısından sonun başlangıcı demektir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!