Suç Kimde?

Suç Kimde?

Eski zamanlardan yeni zamanlara yolculuk yaparken insanoğlu, yaşamın değerini kaybetti. Şimdiki yaşamın eski zamanlardaki gibi tadı yoktur. Yaşam yine yaşam ama sadece adı var. Yaşamlarımız, endişe, telaş, korku üzerine kurulu. Sahi; bu neyin endişesi, neyin telaşı, neyin korkusu? Yeni zamane yaşantısı para, mal, mülk, makam ve mevki üzerine kurulunca korkularımız, telaşlarımız, endişelerimizde bunlar üzerine oluyor. Kanuniye kalmayan üç günlük dünya, bize de kalmayacak.

Eski zamane insanları deriz ya o insanlar, mutlu olmayı gerçekten hak ediyorlardı. Çünkü mutluluk için biz yeni zamane insanları gibi daima geleceğe rezervasyon yaptırmıyorlardı. Mutluluklarını üç kuruşluk fırsatlara değişmiyorlardı. Akrabanın, eşin ve dostun, komşuluğun bir değeri, birlik ve beraberliğin bir anlamı vardı. Birbirlerinden kaçmak yerine, birbirlerine sarılmayı tercih ediyorlardı.

Eski zamanlarda iki-üç insan bir araya geldikleri zaman başlarlardı sohbet etmeye. Misafirliklerde çayın yanında yapılan koyu sohbetlerin tadına ise doyum olmazdı. O eski zamanlardaki hoşgörü ortamı, yardımlaşma ve dayanışma yaşama farklı bir mistik hava, bir ahenk katardı. Modern çağ, iletişim çağı olarak adlandırılan yeni zamanlarda ise insanlar, sohbet etmeyi unuttular. Hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma ise dibe vurdu. Sanırım, yeni zamane insanları için teknoloji kurbanı demek pek de yanlış olmaz.

Eski zamanlardan yeni zamanlara taşınamayan kültür, değerini yitirdi. Zamanlarını koşuşturmaca içerisinde geçiren yeni zamane insanları, kültürün yükünü omuzlarında taşıyamadı. Kültür, insan yaşamını yavaşlatan bir etken olarak görülmeye başlandı. Oysa günümüzün maddiyatçı insanı o kadar hızlı yaşamalıydı ki banka hesaplarını kabartacak fırsatların hiçbirini kaçırmamalıydı. Sosyal ilişki, şakalaşmak, dertleşmek yeni zamane insanları için vakit kaybından başka bir şey değildi.

Okumanın, zamanın en büyük katili olarak algılandığı günümüzün modernize edilmiş yaşam tarzı o kadar seviyesiz ki ha bir umut diyerek yaşama sarılan, geçmişten geleceğe bir kültür akımını yeniden başlatmak isteyen insanları dahi iki gün sonra canından bezdirmektedir. Yeni zamane insanlarının en büyük sıkıntısı ise birbirlerine verecek bir şeylerinin kalmamasıdır. Teknolojinin genleriyle oynadığı ve böylelikle değiştirdiği sitemkar insanlar, artık birbirlerini öldürüyor.

Nerede o eski zamanlar diyeceğimiz bir hayatı yaşamak zorundaysak suç kimde?  

kartal escort

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!