Sosyal Hayatta Olumsuzluklar
Mahfi

Sosyal Hayatta Olumsuzluklar

Reklam

İnsanlar, farklılıkları göz ardı ettikçe sosyal hayattaki olumsuzlukların hiç birisine çözüm üretemez. Sonuçta her insan, farklı bir kimlik taşır. Bu kimlikler, kültürel birlik içerisinde eriyerek sosyal hayatta uyumu sağlasa da kişisel yaşam görüşlerine saygı duyulmadığı sürece sosyal hayatta pozitif ilerleme kaydedilemez.

Sosyal hayat, birbirinden farklı birçok problemi içinde barındırır. Sosyal hayat içerisindeki bu problemlerin doğru analiz edildiği dönemlerde toplumlar daima pozitife doğru ilerleme kaydetmiştir. Toplumlar, sosyal hayat içerisindeki olumsuzlukları çözemiyorsa öncelikle doğru analizi engelleyen metedolojik problemleri doğru şekilde yorumlamalıdır. Bunun içinde o günün gerçeklerini dışlamayan özgün yorumlarla yeni bakış açıları geliştirmek gerekir.

Günümüz sosyal hayatında yaşanan en önemli olumsuzluk nesiller arasındaki çatışmadır. Bu çatışmanın önüne geçebilmek için evvela farklılıkların kabullenilmesi gerekir. Daha sonra sosyal hayatı, yeni neslin beklentilerine, yaşama bakış açılarına ve yaşamlarımızın vazgeçilmezi haline gelen teknolojiye göre yeniden yorumlamak gerekir. Tabii bu yorumu yaparken de bir önceki neslin görüşleri dışlanmamalıdır. Tecrübelerden istifade her zaman kazandırır.

Sosyal hayatta ahenk için sosyo-kültürel gerçekliğin bilgi ve değer anlayışı ile ele alınması gerekir. Yani bilgi ve toplumsal değerler yoğrularak topluma nüfuz ettirilebilirse sosyal hayattaki olumsuzlukların birçoğu kendiliğinden çözüme kavuşacaktır. Bunun içinde sosyal hayatın iki vazgeçilmezi olan akıl ve ahlaka ihtiyaç vardır. Akıl, bilgi ile toplumsal değerler ise ahlak ile geliştirilmelidir.

Ahenk içerisinde bir sosyal hayatın en vazgeçilmez ve tartışma dahi dahi götürmez unsuru ise insanların özgür bir ruha sahip olmasıdır. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?