Sosyal Medya Laneti

Sosyal Medya Laneti

İnsanların özel yaşamları sosyal medya ile resmen tarumar edildi. Sosyal medyaya şöyle bir göz gezdirdiğimizde insanların gezip tozduğu yerlerden, resimlerine, hatta evindeki sofrasında ne yediğine kadar gönüllü olarak paylaşımlarda bulunduğunu, kaç beğeni ve yorum aldığını özellikle takip ederek yapılan yorumların tümüne cevap vermeye çalıştığını görürüz.

Sosyal medya denilen lanet maalesef hepimizi kendisinin kölesi haline getirdi. Adeta irademizi yitirdik. Sosyal medya ortamında paylaştığımız resimlerimizin, özel bilgilerimizin, fikirlerimizin kimler tarafından ne amaçla kullanıldığını dahi bilmiyoruz. Ama gönüllü olarak paylaşıyoruz.  

Sosyal medya ortamında bir adım öne çıkarak popüler olmayı ve popülerlikle övünmeyi hayal etmeyen insan yok gibidir. İşte bu hayalimiz, bizleri sosyal medya lanetinin içerisine daha çok çekmektedir. Böylelikle yaşamlarımızdaki tüm hedeflerimizden uzaklaşarak verimsiz bir yaşam süreriz.

İnsanlar, aslında sosyal medyaya değil de kendi egolarına esir düşer. Daima ‘Ben’ önde olayım hırsı insanı öyle bir esir alır ki insan, kendisini dahi unutur. Her şeyini sosyal medyaya göre ayarlar. Sosyal medya tarafından belirlenen modaya uyum sağlamaya çalışır, o gün sosyal medyada popüler olan konular üzerinde yorum yapar, hatta sosyal medyada çekici olabilmek ve hiç tanımadığı, hatta hayatında bir kez dahi görmeyeceği insanları cezbedebilmek için fikirlerini, kişilik özelliklerini sosyal medyaya göre belirlemeye gayret eder.

Sosyal medyanın insanlar üzerindeki bu korkunç etkisinden insanların, kendisini bir an evvel kurtarması ve adına insanlık denilen etik değerler doğrultusunda yaşayarak özüne dönmesi gerekir. Bunun içinde öncelikle cep telefonu bağımlılığından kendimizi kurtarmamız, sosyal medyayı, interneti ve teknolojiyi insanlığa hizmet edecek şekilde kullanmamız gerekir.

Sosyal medya uğruna sevdiklerimizi dahi feda ettiğimizin farkına varmamız gerekir. Artık aile bireylerimizle dahi iletişim kuramayacak seviyeye geldik. Sosyal medya, iş verimliliğimizden özel hayatımıza kadar tüm yaşamımızı ciddi şekilde etkilemektedir. Hayatlarımızda çalmakta olan tehlike çanlarına karşı sağır kalarak hiçbir yere varamayız.

Sosyal medyanın içini gelecek nesillere büyük bir miras bırakacak şekilde doldurmak varken, neden kendi içimizi boşaltacak şekilde kullanıyoruz?

İşte bunu anlamak mümkün değil.

           

           

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!