Muhakeme

Muhakeme

Çocuklarımızın sağlıklı bir geleceğe sahip olması için muhakeme kabiliyetlerini geliştirmeliyiz. Onların, geleceğiyle ilgili sağlıklı kararlar almasını da ancak böyle sağlayabiliriz.

Aileler olarak günümüzdeki ortak kabusumuz çocuklarımızın kötü arkadaş çevresi edinmesidir. Bunun önüne geçmek için çocuklarımızı sürekli kontrol altında tutmaya çalışsak da yeterli olamayız. Ancak çocuklarımızda muhakeme yeteneğini geliştirebilirsek edindikleri arkadaşlarını akıl süzgecinden geçirerek kendilerine faydalı olup olamayacağı yönünde sağlıklı kararlar alacaklardır. Böylelikle bizimde içimiz rahat edecek ve gözümüz arkada kalmayacaktır. Tabii ki bu çocuklarımız üzerindeki gözetimin son bulacağı anlamına kesinlikle gelmemelidir.

Muhakeme yeteneği gelişen çocuk, aynı zamanda düşünen çocuk demektir. Beyni sürekli muhakeme eden çocuklar, yaşamlarının her anını düşünerek yaşarlar. Bu nedenle yaşamda attıkları her adım, aldıkları her karar doğru olduğundan bir gün mutlaka kariyerlerinin zirvesine ulaşırlar. Muhakeme yeteneğinin çocuklarımıza kazandıracağı en önemli şey ise aldıkları kararların sorumluluklarını taşıyabilmeleridir.

Peki, Allah’ın, insanlara vermiş olduğu en değerli yetenek olan muhakeme yeteneğini biz, yetişkinler ne kadar kullanabiliyoruz?

Şundan emin olun ki insanlık, muhakeme yeteneğinin dünyadaki en önemli zenginlik aracı olduğunun farkında olsaydı bu yeteneğini geliştirmek için elinden geleni ardına koymazdı. Ama şunu da unutmayalım ki dünyadaki en değerli varlığımız olan çocuklarımızda muhakeme yeteneğini geliştirmek istiyorsak öncelikle kendi muhakeme yeteneğimizi geliştirmeliyiz.

Muhakeme yeteneğimizi geliştirmenin en güzel yöntemi kendimize sürekli sorular sormamızdır. Soru sormak, insanı sürekli düşünmeye ittiği gibi ani kararlar almaktan kaçınmasını sağlar. Çocuklarımıza da bir karar almadan önce soru sormayı, böylelikle alacağı kararı sorgulatmayı öğretmeliyiz.

Muhakeme yeteneği gelişmiş insanlar, yaşamlarında 5N 1K’yı çok iyi kullandıklarından kişilikleri de güçlü olur.

Bir insanda muhakeme yeteneği gelişmemişse istediği kadar okusun yine de cehaletinin esiridir. Çünkü muhakeme, eğitimle elde edilen bilginin yaşama uygulanmasıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!