Kazanmayı Seviyoruz

Kazanmayı Seviyoruz

Bizler, kaybettiğimiz zaman kazanana hiçbir şekilde saygı duymayız. İlk evvela yaptığımız iş, kazananı hile yapmakla suçlamaktır. Kendimizi kazanmaya o kadar adapte etmişiz ki mesela en basit lades oyununda bile kaybettiğimiz zaman rakibimizi başarısından dolayı kutlamak yerine hemen hile yapmakla suçlarız.

Kaybetmeyi güçsüzlükle eş değer olarak görürüz. Bunun büyük bir yanılgı olduğunun farkında ise değiliz. Öncelikle kaybeden insan, neden kaybettiğinin altında yatan nedenleri çok iyi araştırır ve gerekli dersleri çıkarırsa kaybetmek, insanı kazanmaktan daha fazla güçlendirir. Yani kaybeden insanlar, tükenmişlik sendromuna girerek kazananı suçlamak yerine küllerinden yeniden doğmayı denedikleri gün, kazananı tebrik etmeyi öğreneceğimiz gün olacak.

İnsanın, kaybetmeyi kabullenememesindeki en büyük etkenlerden biri de yaşamı bir yarış olarak algılamasıdır. Bu yüzden iş arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden, dostlarımızdan üstün olmak için yaşantılarımızı, kendi ellerimizle yangın yerine çeviririz.

Hiçbirimizin anlamadığı ama yaşantılarımızı mahveden tek şey yaşamaktan daha fazla kazanmayı sevmemizdir. Çocukluğumuzdan bu tarafa bizlere aşılanan kazanma hırsı, yaşantılarımızı kendimizin dahi anlam veremediği bir bataklığın içerisine sürükler de elimizden hiçbir şey gelmez. Çünkü aşı bir kere tutmuştur.

Elbette kimse, kaybetmeyi sevmez. Bu en başta insanın tabiatına aykırıdır. Ancak kaybetmek ile kazanma hırsı arasındaki ince noktayı iyi idrak etmek gerekir. Aksi takdirde yaşamdaki rakiplerimize hiçbir zaman saygı duymayacağımız gibi kaybettiğimiz zamanda elimizden ağlamaktan başka hiçbir şey gelmeyecek.

Unutmayalım ki ömür denilen şey insanın eline bir kere geçer. Ve yaşamda esas kaybeden insan, içindeki kazanma hırsına yenik düşen insandır. Kazanma hırsını alt edebilmenin tek yolu ise kaybetmeyi kabullenmekten geçer.

‘Kazanmayı seviyoruz’ ama ‘Kaybetmek de yaşamın doğasında var’ anlayışı sizce nasıl?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!