İçimizdeki Şeytan Gerçekte Ne?

İçimizdeki Şeytan Gerçekte Ne?

Kendi günahlarımızla yüzleşmeye ya da hesaplaşmaya sıra geldiği zaman hepimizin kaçamak yolu bellidir.

İçimizdeki şeytan!

Bu kurnazlığımızla günahlarımızın üstünü örtmeye ve vicdanımızın sesini susturmaya çalışırız. Oysa içimizdeki şeytanın esas adı acizliğimiz, tembelliğimiz, iradesizliğimiz, cehaletimiz, gerçeklerden kaçışımız.

İçimizdeki şeytanın meğerse her biri hayatımızı mahveden ne çok adı varmış. Dostluk, aşk, azim, vefa, dürüstlük ve daha nice değerlerimizi içimizdeki şeytana feda ettik. Altın değerindeki nice değerlerimizi, teneke değerinde dahi olmayan çıkarlarımıza gözümüzü bile kırpmadan değiştik. Sonrada tüm mesuliyeti içimizdeki şeytana yükledik.

Oysa bütün mesuliyet bizde. İçimizdeki şeytanın hayatımızı yönetmesine izin verdiğimiz için bugün aynaya bakıp suratımıza tükürmeliyiz. İçimizdeki korkuların üstüne gidip de onların üstesinden gelmektense onlardan korkarak aciz duruma düştüğümüz için kendimizden utanmalıyız. İçimizdeki tembellik yüzünden koskoca bir yaşamı elimizden kaçırdığımız için dizlerimizi dövmeliyiz. Haksızlığa göz yumduğumuz, nefsimizin kölesi olduğumuz, gururumuza yenik düştüğümüz ve kendi karanlığımızda mahvolduğumuza yanmalıyız.

Bir insanı güçsüz düşüren içindeki şeytan değil, kendi kişiliği üzerinde kurduğu baskıdır. Bugün kendimizi kapana kısılmış gibi hissediyorsak suçu içimizdeki şeytana yükleyerek kendi mesuliyetimizden kaçamayız. Sonuçta irade ve bu iradeyi bilgiyle güçlendirerek kullanma denilen bir şey var. Bizler, irademizi güçlendirmediğimiz için iradesizliğimize yenik düşüyoruz. Sonrada içimizdeki şeytan diyerek pabucu kurtarmaya çalışıyoruz.

Bir gün olsun hayat ile bağımızı tamamen koparıp kendimizle hesaplaştık mı?

Böylesine lüzumsuz bir şeye! gereksinim duymadığımız için içimize işleyenin şeytan değil de cahilliğimiz olduğunu hiçbir zaman anlayamayacağız.

Hepimiz, birbirimize ‘Bize ne oldu böyle?’ sorusunu mutlaka sorarız.

Bu soruya cevaben bir süre konuştuktan sonra en son işi içimizdeki şeytana yıkar ve yolumuza devam ederiz.

Gelin hep beraber kendi öz değerlerini yitirenlerin, en sonunda kendi kendilerini inkar ettiğini birbirimize itiraf edelim. İtiraf edelim ki içimizdeki şeytanı susturmak için irademizi güçlendirmemiz gerektiğini, hayata bakışımızı değiştirmemiz gerektiğini, sadece bu dünyaya bağlanmakla bir yere varamayacağımızı ve kendi öz değerlerimize farklı bir bakış açısı ile bakmamız gerektiğini anlayalım.   

İçimizdeki şeytan gerçekte tembellik, iradesizlik, acizlik ve cehalettir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!