Nefes Almak Yetmez

Nefes Almak Yetmez

Nefes almak yaşamaksa insan için hepimiz yaşıyoruz. Ama yaşamak nefes almaktan ötesi ise hiç birimiz yaşamıyoruz.

Yaşam, herkesin kendi hikayesini kendi iradesi ile yazdığı en önemli davasıdır. İnsanın en önemli davası yaşam ise yaşam, nefes almaktan ötesidir. Ancak hiç birimiz, davamıza sadakatle bağlı olmadığımız, yani sadece nefsani isteklerimizin doğrultusunda yaşadığımız için sadece nefes alıyoruz ama yaşamıyoruz.

Yaşamak bir disiplindir. Aynı zamanda bir aşktır. Bu aşk ve disiplinin insana yaptırabileceklerinin sınırı yoktur. İnsan, yaşamdaki değerlerine kendisini adadığı ve yaşadığı zorluklara karşın inancından taviz vermediği sürece nefes almaktan ötesine geçebilecek ve bereketli bir ömür sürecektir.

Yaşamın doğru keşfedilmesi için insanın ufkunun açık olması gerekir. İnsanın ufkunun açık olması içinde okumak en önemli hususlardan olsa da tek başına yeterli değildir. Bir insanın ufkunun açık olmasında kendisini tanıması kadar etkili hiçbir şey yoktur. Çünkü kendisini tanıyan insanlar, yaşamı karşısına alıp savaşmaz. Yaşamla muhabbet eder gibi yaşarlar.

Bazen yaşama farklı açılardan bakmak ve yaşamı farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Bunun içinde insanlığa mal olmuş insanların yaşamlarını örnek almamız ve anlamamız gerekir. En başta Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını, Mevlana ile Şems arasındaki muhabbetin insanlığa ne anlatmak istediğini, Yunus Emre’nin deyişlerini, Hacı Bektaş-i Veli’yi, Akşemsettin’i, Şeyh Edabali’yi ve saymakla bitiremeyeceğimiz değerli şahsiyetlerimizi çok iyi idrak etmemiz gerekir.

İnsanlar, ceplerinden daha fazla düşüncelerine katkı sağlamanın peşinden koştukça yaşamın derinliklerine dalacak ve insanlığa güzel hizmetler sunacaktır. İnsanlığa sunduğumuz bu güzel hizmetler ise yaşamlarımızı değerli kılacaktır.  

Ben, gerçekten yaşadım diyebilmek için nefes almak yetmez. Değerli ideallere adanmış bir ömür, mizah tarzında yaşanmış bir hayat, gelecek nesillere örnek oluşturabilecek bir yaşamdır gerçekten yaşamak.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!