Fenerin İçindeki Alev

Fenerin İçindeki Alev

Her insanın yaşamı insanlığı aydınlatan bir fener olmalıdır. Olmalıdır da fenerin içerisinde alevi yakacak yağa ihtiyaç var. İnsan için o yağ bilgidir. Bilgi yağı ile fenerini yakamayan insanların, yolu karanlık olur.

İnsan, bildiklerini rahatlıkla söyler. Hatta bilgisiyle övünebilir. Ama her bilgili insanın yolu aydınlık olmaz. Çünkü bildiklerini yüreğine nakşettirmediği için fenerinin içi boştur. Işıksız fenerde karanlıkları aydınlatmaz.

Bildiklerini yüreğine nakşettiren insanın dili değil, yüreği konuşur. Onların gözleri insanlara baktıkça yürekleri acı çeker. Onlar, yüreklerinin derinliklerindeki gizemle insanlara baktıkları için insanların harap ellerini görürler. Onlar, insanların alacakaranlıklarını fenerlerinin ışığıyla aydınlatmaya çalışırken onlara bir ruh katmak isterler. İnsanlarında kendi fenerlerini yakmaya çalışacak bir ruh.

Bildiklerini yüreklerine nakşettiren insanlar, bildikleriyle insanları kendilerine köle yapmanın peşinde değillerdir. Onlar, bildikleriyle insanların kendi fenerlerini yakarak yollarını aydınlatmalarının ve insanlığa faydalı olmanın mücadelesini verirler. Onların tek davası insanları kendilerine göstermektir.

Fenerin içindeki alev sadece insanların yollarını aydınlatmaz. İçlerinide aydınlatır. İnsanların, kendi derinliklerine inmelerini sağlar. Böylelikle üstü örtülmüş gizemler, kendisini açığa çıkarır. Suskun sevgiler dile gelir. Konuk olduğumuz şu yaşama karşı olan yabancılığımız, yerini yaşama karşı derin bir muhabbete bırakır.

Bizim en büyük mücadelemiz, fenerimizin ışıksız kalmaması olmalıdır. Gözlerimiz, devamlı ufukları taramalı, en derin tutkumuz bilgi, en derin özlemimiz ise blgimizi yüreğimize nakşettirmek olmalıdır. Yüreğimizdeki hakikati ancak bu yolla insanlara aktarabilir ve insanlığa faydalı olabiliriz.    

İnsanlar, ruhlarında olan kıpırdanmaların farkında değiller. Çünkü o kıpırdanmalar, ruhlarının ta derinliklerindedir. O derinliklere inebilmek içinde fenerin içindeki alevin yolumuzu aydınlatması gerekir. Ancak yolumuzun zor ve dik olduğunu, bazen sarp kayalıkları aşmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Yine de fenerin içindeki alevin aydınlattığı yolu izlemeliyiz. O yolun sonunda öylesine değerli, öylesine paha biçilmez bir hazine var ki görünce kendimiz dahi şaşıracağız.

O yolun sonundaki hazine mi?

Kendimiziz.

Yani kendimizin değerine şaşıracağız.

Var mı kendimizden daha öte bir hazine? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!