En Derin Düşümüz

En Derin Düşümüz

En derin düşünüzün ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Yoksa kendinizi düş kuracak kadar değerli görmüyor musunuz?

İş güç, çoluk çocuk, geçim dünyası derken düş kurmak bizim neyimize diyenlerdenseniz bir daha düşünün derim.

Belki yaşamın ağır yükünü omuzlarınızda taşımakta zorlanıyor olabilirsiniz. Şu koskaca dünyada kendinizi çok yalnız hissediyor da olabilirsiniz. Derdinizi paylaşacak güvenli bir dostunuzda olmayabilir. Daha birçok sıkıntılarınz ve dertlerinizde olabilir. Ama tüm bunlar, düş kurmanızın önünde engel değildir. Unutmayalım ki bir insanın, yaşamdaki esas enerji kaynağı düşleridir.

Düş  kurmadan yaşarsanız kendinizi yaşamın eteklerine mahkum edersiniz. Yaşamın tepesine varıp da engin ufukları görme şansınız olmaz. Yaşam yolculuğunda yalnız olsanız dahi düşleriniz size yol gösterir. Hatta yaşam yolculuğunda yoldaşınız dahi olur.

Bir ırmağın ya da akarsuyun en derin düşü denize varmaktır. Çünkü deniz, onlar için huzurdur. Hatta özgürlüktür.

Bizimde en derin düşümüz huzur ve özgürlüktür. Ama ne yaparsak yapalım huzuru bulamıyoruz değil mi? Bedenimiz özgür olsa da ruhumuzu da bir şeylerle zincirlemişiz. Oysa bizim en derin düşümüz ırmak ya da akarsu gibi denizlere varmak değil, okyanuslara varmak olmalıdır. Bunun içinde ruhumuzdaki zincirleri kırmalıyız.

İnsan, uçsuz bucaksız okyanuslara bir damla dahi bırakabilmek için düş kurmaktan vazgeçmemelidir. O bir damla yani bir düşünce, belki de insanlığın kaderini değiştirir.

Günümüzde toprağından, köyünden vazgeçerek kente yönelen insanlar, aynı zamanda düşlerinden de vazgeçtiler. İnsanların en derin düşü artık okyanuslara ulaşmak değil, kent yaşamında çanaklarını doldurmak. Bunun içinde kent yaşamında adeta bir harp halinde olan insanoğlu, en güvenli limanı olan düşlerini yitirdi. Belki de bu yüzden insanoğlu artık yalnızlıktan ve sessizlikten hoşlanmıyor. Sessizliğin o garip sesi, daha doğrusu insanlara vazgeçtiklerinin ne kadar değerli bir hazine olduğunu anlatan sesi insanları ürkütüyor.

Gönlü bir çınar ağacı olanların, o çınar ağacının gölgesinde insanları serinletebilenlerin en derin düşleri olur. Yaşamda hasat zamanı geldiği zaman verim elde edebilmek, en derin düşümüzün olabilmesi için yaşam tarlasına tohumu doğru atmak gerekir. Yaşam tarlasına tohumu doğru atabilmek içinde gönlü çınar ağacı olan insanların yanında yetişmeye ihtiyacımız var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!