Düşmüş

Düşmüş

Sizce yaşamda düşmüş insan ile dimdik ayakta duran insan arasındaki fark nedir?

Aslında hiçbir fark yoktur. İnsan aynı insan ama mesele idealler, amaçlar uğruna verilen mücadelede. İdealleri amaçları uğruna mücadele veren insan, yaşamda hiçbir zaman düşmez. Yüreğinde susuz kalmış toprak gibi çatlaklar oluşabilir, yani çok zor günlerden geçebilir. Ama o, düşmüş insan gibi ahlanıp vahlanmak yerine çatlayan toprağa yağmur yağdırarak yeşertmenin, yani zor günlerin üstesinden gelerek ideallerini gerçekleştirmenin peşindedir.   

İnsan için yaşamdaki en büyük hazine hoşgörü ve sevgidir. İnsan, yaşamını bu hazine üzerine biçimlendirdiği sürece hiçbir zaman düşmez. Sevgi ve hoşgörü, insanın yaşamındaki çeşme gibidir. Gönül susadıkça insan bu çeşmeden kana kana içerek serinler.

İnsan, kendisini özlediği diyarlara götürecek gemiyi bekleyerek ömrünü geçirmemelidir. Böyle bir bekleyişin sonu yoktur. Çünkü o geminin limana gelmesi için insan emek sarf etmelidir. Çetin yollardan geçtiği dönemlerde zorluklara göğüs germelidir. Yüreğini sevgi ve hoşgörüye açmalı, ideali tepeye tırmanmak olmalıdır. Gözlerini yumarak ruhunun derinliklerine inmeli ve kendini bulmalıdır. Ancak düşmüş insanlar, gemiyi limanda bekler.  

İnsan, yaşamda dirayetli bir şekilde dimdik ayakta durabilmek için dünyaya bir düşünce armağan etmenin peşinde olmalıdır. Yaşamdaki esas düşmüş insanın, tek hedefi maddiyat olan insan olduğu unutulmamalıdır. Olaya bu açıdan baktığımız zaman bugün kaç kişinin dimdik ayakta durabildiği de ayrı bir muallaktır.

Kalabılıklar içerisinde yalnız kalmak istemeyen, olur da bir gün düşerse elinden tutabilecek kadar kaliteli insanlarla birlikte olmak isteyen insanlar, yüreğindeki sevgi parçacıklarını rastgele etrafa saçmamalı, o sevgi parçacıklarını hangi gönüllere bırakacağını iyi bilmelidir.

Bugün düşmüş olabilirsiniz. Yaşamda her şey için geç kaldığınızı düşünebilirsiniz. Oyalanarak geriye kalan ömrü tamamlamaya çalışabilirsiniz. Ancak düşmüş insan, bir daha ayağa kalkamaz diye bir koşul yoktur. Yaşama kanat çırpmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Saatler tükenmeden, yaşam sizi tüketmeden yaşamın sırlarını keşfetmek için gönlünüze yol verin.

Bir kalıbın içerisine sığdırmaya çalışmayın gönlünüzü. Hiçbir gönül bir kalıbın içerisine sığmaz. Siz, korkularınız yüzünden gönlünüzü bir kalıbın içerisine sığdırmaya çalıştıkça ruhunuz azap çeker. Ruhunuz azap çekitkçe de tükenir ve düşersiniz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!