Vazgeçtiklerimiz

Vazgeçtiklerimiz

En son ne zaman şöyle yalnız kalıp da kendinize bir keyif kahvesi yapıp içtiniz?

Belki hatırlamıyorsunuz, belki de aradan uzun yıllar geçmiştir. Bisiklete binip gezmeyeli, deniz kenarında gün batımını izlemeyeli, sahilde ayaklarınızı suya sokup da dalgalara vura vura yürüyerek kendinizi dinlemeyeli de belki uzun yıllar geçmiştir. En son mırıldandığınız şarkıyı da hatırlamıyorsunuzdur.

İşte lüks bir yaşam, daha iyi bir yaşam, daha iyi bir ev, daha iyi bir araba uğruna vazgeçtiklerimiz. Aslında yaşam, çocukluğumuzda okuduğumuz çizgi romanlardan farklı bir mecra değildir. Muhteşem bir çocukluk geçirmemiş olabiliriz. Çocukluk hayallerimizi yitirmiş olabiliriz. Bizden nefret edenler de olabilir. Başımıza ne gelirse gelsin hiçbir şey yaşamlarımızı ateşe atıp yakmaya değmez. Kendimiz için olmasa bile bizleri sevenlerin hatırına mutluluğu ve huzuru aramaktan vazgeçmemeliyiz.

Kahve tadında bir yaşam için her şeyden önce güçlü bir kişiliğe sahip olmalıyız. İnsanların davranışlarını incelemekten ve kusur aramaktan vazgeçmeli, yaşamı derinlemesine yaşamalıyız. Her şeyden evvelde insanları dinlemeyi öğrenmeli ve anlamaya çalışmalıyız. İnsanlara bizi tanımaları ve güvenmeleri için zaman vermeliyiz. Yaşamın renklerini ayrıntılarda aramalı ve yaşantılarımızı renklendirecek güzellikleri gözden kaçırmamalıyız.

Her yaşam kendine özgüdür. Kendine özgü güzellikleri içerisinde barındırır. Biz ise çirkinlikler ile güzelliklerin üstünü örtüyoruz. Başkalarının fikirleri ile yaşıya yaşıya kendimiz fikir üretemez hale geldik. Davranışlarımız içten değil, gülüşlerimiz ise sahte. İçimizde yaşama karşı büyük bir öfke fırtınası koparken, her insana karşı ayrı bir profil belirleyerek onlara kendimizi beğendirmenin peşindeyiz.

Yaşamımızda halen keşfedilmeyi bekleyen bir çocuk var. Yaşam, her zaman bitti denildiği yerde başlar. Yeter ki biz, yaşama dokunabilecek kadar yakınında olalım. İnsanlara, modaya ya da yeniçağın alışkanlıklarına değil, içimizdeki çocuğa ayak uyduralım.

Sonuçta vazgeçtiklerimiz, bizlere yaşamayı yeniden öğrenmemiz gerektiğini işaret ediyor.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!