Yaşamlarımızın Temel Gerçeği

Yaşamlarımızın Temel Gerçeği

Her anında farklı problemler yaşadığımız yaşamlarımızın temel gerçeği keyif sürmek değil, çile çekmektir. Yaşamımızla iç içe geçmiş olan sıkıntılarımıza farklı bir boyuttan bakmaktansa onları yaşamımızın bir parçası olarak kabul etmeli ve psikolojimizi fazla yıpratmasına izin vermemeliyiz.

İnsanı olgunlaştıran en büyük güç yaşamındaki sıkıntılardır. Yaşamımızdaki sıkıntıların ruhumuzda bıraktığı izler ise yaşama karşı farklı bir bakış açısı geliştirmemizi sağlar. Yaşamımızdaki sıkıntılara bir nevi hayatımıza açılan farklı pencereler gözüyle bakarsak sıkıntılarımıza karşı daha olgun bir yaklaşım tarzı geliştirebiliriz.

Yaşamımızda gerek özel, gerek ailevi, gerekse iş hayatımızda farklı sıkıntılar yaşasak da önemli olan yaşadığımız sıkıntılar değil, bu sıkıntılara ürettiğimiz çaredir. Bunun içinde yaşadığımız sıkıntıların kaynağının doğru tespiti çok önemlidir.  

Yaşamdaki zorlukların üstesinden gelebilmek bir beceri işidir. Bu beceriyi edinebilmekte yaşamdaki tecrübeyle bire bir ilişkilidir. Bu tecrübeye sahip olan insanlar, her sıkıntının aynı zamanda çözümünüde içerisinde barındırdığını görürler. Sıkıntılara çözüm ararken tek bir çözüme odaklanarak alternatifleri de gözden kaçırmamak gerekir.

Yüreği tertemiz insanlarımızın çektiği sıkıntıların altında ezilmesi elbette hepimizi üzmektedir. Buradaki esas sıkıntı vizyon darlığıdır. Yaşama geniş bir vizyondan bakamayan insanlarımız, kendilerini çaresiz hissetmektedir. Bu çaresizlik hissi umut ağacımızın yapraklarını sarartmaktadır. Oysa bir oyun olan hayatı çocuk ruhlu yaşamamız gerekir.

Yaşamda herkesin bir rolü vardır. Yaşamda mutlu olmayı başaranlar, rolünü en iyi oynayanlardır. Yaşamlarımızın temel gerçeği olan sıkıntılar ise bir gül olan yaşamlarımızın dikenleridir. Dikenler canımızı acıtsa da bülbül gibi güle türkü çığırmayı bilmeliyiz.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!