Kirli Tezgah

Kirli Tezgah

Gençlerimize Matematik, Fen, Türkçe öğretiriz de neden hayal kurmayı öğretmeyiz?

Yaşamda bir şeyler yapabilmenin, hatta kendini ifade edebilmenin ve gerçekleştirebilmenin yolu hayal kurmaktan geçer.

Günümüzde birçok insan hevesi kursağında kalmış şekilde yaşıyorsa eğitim hayatında hayal kurmayı öğrenemediği içindir. Hayal kurmayı öğrenemeyen insan, kendi kendisinin zalimidir. Onun kendisine yaptığı zulmü ve eziyeti düşmanları bir araya gelse yapamaz.

Hayal kuramayan insanın yaşamı sancılıdır. Bu sancılar, ruhtaki hastalığın yaşama yansımasıdır. Bu sancıları kesecek tek ilaç ise insanın kendisiyle hesaplaşması ve bağırsaklarını rahatlatarak huzura kavuşmasıdır.

İnsanın, sorumluluklarının bilincine varabilmesi ve yaşamını hizaya sokabilmesi içinde hayal kurmaya ihtiyacı vardır. Çünkü hayal kurabilen insan, yaşamını sahiplenir. İdeallerini gerçekleştirmenin gayreti içerisinde olur. Sadece kendi hakkını savunmakla kalmaz, haksızlığa da karşı durur.

İnsanın, anlamlı bir yaşam mücadelesi vermesi ve iz bırakacak bir hayat sürebilmesi de hayal kurmasına bağlıdır. Yaşamını anlamlandıran mücadelesi için üzerine atılan iftiralara ve çamurlara, sıçratılan balçıklara ve hakkında söylenen bin bir türlü yalana ve iftiraya göğüs gerer. Mücadelesinin temiz kalması için ruhundaki kirlerden arınmaya gayret eder. Yani dürüst, kişilikli ve karakterli biri olmaya çalışır.

Hayal kurabilen insanların ağzından çıkan sözcükler, mermi gibi gidip karşısındakinin kalbine saplanmaz. Onlar, tartarak konuşur. Davranışları ölçülüdür. Bir adım atmadan evvel düşünürler. İnsanları ve yaşamı, hiçbir zaman ti’ye almazlar. Tüm mücadeleleri insanlığın bir adım ileriye gidebilmesi uğrunadır.

Hayal kuramayan insanlar, yaşamın yoğun bakım ünitesinde bitkisel hayattadırlar. Yaşarlar ama insanlığa hiçbir katkıları olmaz. Kendi başlarının çaresine bakamadıklarından itilip kakılmaya mahkumdurlar. Onlar, kendi kendilerinin celladıdırlar. Kendileri için değil de başkalarına yaranmak için yaşarlar.

Yaşam, onları kirli tezgahında bir bir öğütür. Başkalarının elinde kukla yapar. Maşa yapar. Yaşama karşı bir duruşları, insanlara karşı bir tavırları olmaz. Sırtlarını kim sıvazlarsa onun peşinden koşarlar.

Yaşamın, kirli tezgahında öğütümeyeceği bir gençlik yetiştirmemiz için onlara hayal kurmayı öğretmemiz gerekir. Hayal kurmayı öğrenmek, eğitim hayatındaki tüm derslerden daha önemlidir. Bunu anlamayan toplumlar, gelecekte koskoca bir hiç olacak gençlik yetiştirirler.

           

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!