Cennete Doğru Yürüyen İnsanlık

Cennete Doğru Yürüyen İnsanlık

Durağan bir varlık olmayan insan, tabiatı gereği kendisini sürekli geliştirmek, olgunlaştırmak ve bunun kendisine katacağı zenginlikle güçlenmek ister.

Sürekli bir gelişim içerisinde olan insanoğlu, cennete doğru mu yürümektedir?

Cennete doğru yolculuk yaptığı iddia edilen insanoğlu, dünyayı cehenneme çevirmiştir. Dünyanın her tarafı kan kokmaktadır. İnsanoğlunun eline maalesef çocukların kanı bulaşmıştır. Bu kan, insanlık tarihinde kara bir leke olarak kalacaksa da insanoğlu, aklını ve araştırmacı gücünü ön plana çıkararak akan kana dur diyebilir. Cehnneme dönmüş günümüz dünyasının, tekrar cennet bahçesine dönmesinin yolu budur.

Cennete doğru yürüyen insanlığın karamsar dünya görüşü ve buna istinaden olumsuz tavırlar içerisinde olması ise ayrı bir çelişkidir. Günümüzde insanların gözlerinden akan yaşlar, bir vadinin içerisine doldurulsaydı inanın dünyada bir değil, birkaç gözyaşı vadisi oluşurdu. Dünyadaki insanların %95’inin azap çektiği bir dünyada cennetten, mutluluktan ve umuttan bahsetmek aşırı iyimserlik olur. Hele dünyanın, pozitif bir yolda ilerlediği ve dünyanın sonunda cennete dönüşeceği düşüncesi ise günümüz koşullarında tamamen bir ütopyadır.  

Günümüz insanlığının en büyük kabahati kararlarını kendi alacak kadar cesaretli olamamasıdır. İnsanlık, kendisini tanıyacak kadar cesaretli olsaydı kendi kararlarını alma cesaretine de sahip olabilirdi. İnsanlık tarihinde en büyük güç, hiçbir dönem para ya da güç olmamıştır. İnsanlık için en büyük güç akıldır. İnsan, en büyük gücü olan aklını kullandığı dönemlerde cennete doğru yürümüştür. Ama günümüzde kendi aklını kullanma cesaretine sahip olamayan insanlık, paranın ve silahın esiri haline gelmiştir.

Tarihsel süreç içerisinde sürekli geliştiği ileri sürülen insanoğlunun, her dönemin kendine ait kalıpları içerisinde sıkışıp kaldığı görülür. Bu ise insanoğlunun ufkunu daraltmış ve gözlerini perdelemiştir. Bir kalıp içerisine sıkışan ve fikir üretemeyen insanoğlu, kendine özgü bir yaşam tarzı oluşturamadan amaçsız bir şekilde yaşamaktadır. Buna tesadüfi yaşam demek daha doğru olur.  

Kendi yaşamını kavrayamayan ve yaşamının ipini başkalarının eline bıraktığından kukla pozisyonunda olan dünya insanlığı, cennete doğru yürüdüğünü zannetse de istikamet cehennemdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!