Eyvah, Eyvah!

Eyvah, Eyvah!

İçimde bir dünya var. Sadece huzuru arayan bir dünya. Maddiyatı gömüp maneviyatı yüceltmek, nefreti gömüp sevgiyi yüceltmek isteyen bir dünya. Güneşin hiç batmadığı, yitip giden hayallerimizin bir parçamızı eksiltmediği bir dünya.

İçimdeki dünya ile dışımdaki dünya o kadar farklı ki bazen kendimi dahi tanımakta zorluk çekiyorum. Aklınıza hemen içi farklı, dışı farklı iki yüzlü gibi bir düşünce gelse de ben kendimi asla böyle değerlendirmedim. Çünkü yaşamın her haliyle alışverişe dönüştüğü bir dünyada içimdeki dünyayı dışarıya yansıtma fırsatı hiç bulamadım. Sevgilerimizde, aşklarımızda, dostluklarımızda hep karşılık bekliyoruz. Farkında olmasak da hayatlarımız alışveriş olmuş.

İçimdeki dünyayı gizleyerek yaşamak artık beni yordu. Eminim ki bir çoğunuzda benimle aynı kanaati taşıyorsunuzdur. Halis olan niyetlerimizi dahi yaşamlarımıza yansıtabilmek için fırsat kollamak zorunda kaldığımız bir dünyada sabretmekten başka bir çaremiz yoktur. Öyle sanıyorum ki bizim imtihanımızda gönlümüzdeki keder.

Yaşadığımız şu dünya bir tarladır. Evvela şunun bilincinde olalım ki biz, bu tarlanın sahibi değil, geçici konuklarıyızdır. Dünya denilen tarlayı bizden öncede çok insanlar sürdü. Kimileri sevgi ekti, karşılığında sevgi biçti. Kimileri nefret ekti, karşılığında kin biçti. Sevgi ekenler, dünya denilen tarlayı gül bahçesine çevirirken, nefret ekenler ise dünya denilen tarlayı kana buladı.

Dünyanın şimdiki haline bakacak olursak bizim, dünya denilen tarlaya sevgi ektiğimizden bahsetmek çok zor bir ihtimal. Bizler, içimizdeki sevgiyi gizleyerek dünyaya nefret tohumları saçtık. Şu dünyada baki olanın sevgi olduğunu hiç düşünmeden, fani olanın yani nefsimizin peşinden gittik.

Hz. Mevlana, şu sözleriyle konumuzu çok güzel özetliyor;

Gözlerinin gördüğünü yüreğinin gördüğüne değişiyorsan eyvallah! Yüreğinin gördüğünü gözlerinin gördüğüne değişiyorsan eyvah, eyvah!

Bizler, yüreğimizin gördüğünün değil de gözlerimizin gördüğünün peşinden gittik. Bu yüzden halimize eyvah, eyvah!  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!