Geçmişten Günümüze Aşklar

Geçmişten Günümüze Aşklar

Günümüzde aşık olan insanlar, kendilerini özel kılanın sevdikleri olduklarını düşünürler. Eski aşklarda ise insanlar, kendilerini özel kılanın sevdikleri değil, sevgileri olduklarını düşünürlerdi.

Peki, geçmiştekiler mi hata yapmıştı, yoksa günümüz insanları mı hata yapıyor?

Kendilerini sevdiklerinin değerli kıldığını düşünen günümüz insanları aciz olan bedene aşık olurken, kendilerini sevgilerinin değerli kıldığını düşünen eski aşıklar ise sevdiklerinin ruhuna aşıktı.

Eski aşıkların sevdiklerinde gördüklerini başka hiç kimse göremezdi. Çünkü onlar, sevdiklerine dünyayı gören gözleriyle değil, maneviyatı görebilen kalp gözleriyle bakıyorlardı. Geçmişin sevdalarını güçlü yapan ve sevdalılarını güçlü kılan tek fark buydu.

Geçmişte aşk diye bir kavram kullanılmazdı. Doğal olarak aşık diye bir kavramda yoktu. Yürekte yaşanan geçmişteki aşkların adı sevda, aşıkların adı ise sevdalı idi. İnsanın gönlüne sevda ateşi bir düştü mü, son nefese kadar o ateş yanar. Bu sevda ateşinde pişen insan ise sevdalı diye anılır.

Geçmişten günümüze yapılan yolculukta her şey gibi sevdalarda değerini yitirdi. Sevdaların adı aşk oldu. Sevdalıların adı ise aşık. Artık geçmişteki gibi yürekte yaşanan sevdalar yok. Günümüzde bir heves uğruna girilen aşk yolculuğu, heves bitince son buluyor. Bir başka ifadeyle günümüz aşkları, mezara kadar değil de pazara kadar yaşanıyor.

Günümüzde herkes, bir bedenin güzelliğine aşık olabilir. Ama günümüzde herkes, aşık olduğu insandaki ruh güzelliğini görüp de sevdalı olamaz. Sevda, çorak bir toprağın gül bahçesine dönüştürülmesidir. Sevdalı insan, o çorak toprağı yüreğindeki acıların gözlerinden yaş olup akmasıyla sulayarak yeşertir ve bir gül bahçesine çevirir. Ve o gül bahçesi, sevgilinin siluetini değil, sevginin özünü ifade eder.

Geçmişte baş tacı olan sevdalar, günümüzde ayağa düşüp aşka dönüştüyse sevdayı olması gereken yerde yani gönülde yaşayamayışımızdandır. Sevda gönülleri yeşerten bir umman, aşk ise gönülleri çoraklaştıran bir damladır. Bugün gönüller çoraksa ummandan vazgeçip de damlaya razı olduğumuz içindir.

Kalemin dahi yazmaya gücünün yetmediği sevdayı, yüreğinizde yaşama gücü bulmanız dileğiyle...

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!