Modernleşme ve Kültürel Yapı

Modernleşme ve Kültürel Yapı

Modernleşmenin kültürel yaşama etkisine geçmeden önce kozmopolitizm üzerinde durmakta yarar var.

Batının kozmopolitizm ile ulaşmak istediği amaç kendisini merkeze koyarak ve rasyonaliteyi de dayanak haline getirerek modernleşme adı altında kültürel farklılıkları yok etmektir. Bu noktada toplum olarak bize düşen modernleşme ile kozmopolitizm kavramlarını çok iyi ayırt etmek ve batının bu amacına karşı uyanık olmaktır.

Modernleşme, devletlerin ve toplumların sosyal ve ekonomik açıdan gelişmelerine yönelik bir süreci içermektedir. Modernleşmenin asıl amacı kültürel farklılıkları eritmek değil, insanlığı gelişime açık tutmaktır. Bugünkü teknolojik gelişimin altında modernleşme ile kendisini geliştiren ve bu gelişime paralel olarak daha ufku açık şekilde düşünebilen insan yatmaktadır.

Modernleşme, bizim anladığımız manada şık giyinmek, saçları bir garip traş ettirmek, yüzün çeşitli bölgelerine hızma takmak, mini etek giymek değil, düşünce sistemindeki gelişmedir. Modernleşme, kaliteli bir eğitim ile insanları sosyal açıdan geliştirmeyi de amaçlar.

Ancak modernleşme süreci kültürel açıdan o kadar da kolay işleyen bir süreç değildir. Modernleşmenin kapısı yeni düşüncelere açık olduğu için mevcut geleneksel kültürle çatışma mutlaka olacaktır. Geleneksel kültürü terk etmek istemeyen insanların, modernleşmenin ürünü olan kültürle aralarında ahlaksal bir bağ kurmaya çalışmaları hiç de kolay bir iş değildir. Örneğin sanayi toplumuna geçilmesiyle birlikte mülkiyet ve güç arasında ortaya çıkan ilişki, toplumlarda kendisini hissetitrmeye başlayınca zihinlerde yaşanan çatışma toplumları derinden sarsmıştır.  

Modernleşme ile kültür arasındaki çatışma hiçbir zaman son bulmayacaktır. Çünkü modernleşme durağan değil, sürekli değişimi gerektiren bir olgudur. Modernleşmeye göre bir akış içerisinde olan hayatta yeni düşünceler ve fikirler ortaya çıktıkça eskiyi dışlayıp, yeniyi benimsemek gerekir.

Kültürleri, skolastik felsefenin baskıcı ve doğmatik zihniyetinden kurtaran modernleşme, bireyi ön plana çıkararak toplumlara kendi kaderlerini tayin etme hakkını tanımıştır. Bu açıdan modernleşme, özgür düşüncenin doğuşuna da vesile olmuştur. Ancak bu özgürlükçü düşüncenin bir takım toplumsal kurallarla disipline edilmeye çalışılması özgürlükçü düşünceye ket vurmuştur.

Sonuç olarak modernleşme, orta çağın skolastik felsefesinden bireyi baz alan özgürlükçü düşünce ile insanlığı aydınlığa çıkarmaya çabalasa da zamanla kültürel farklılıkları ortadan kaldırarak topulmları aynılaştırma yoluna girmiştir. Bu açıdan modernleşme, kozmopolitizm ya da küreselleşmeyi tamamlayıcı bir hal almıştır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!