Yaralı Eller

Yaralı Eller

Sokaklarda yaşayan çocuklarımız, toplumun yaralı elleridir. Toplumun, sokaklarda yaşayan çocukların resmini çok iyi çekmesi ve yaralı ellerini tedavi etmesi gerekir.

Şunu unutmayalım ki sokak ortasında yaşayan çocuklar yalın ayak gezdikçe, hele de kışın ayazında, bizim üstümüzdeki kıyafetler, bedenimizi ısıtsa da ruhumuz, o çocukların yalın ayakları gibi üşeyecektir.

Sokaklardaki sahipsiz evlatlarımıza el uzatmadıkça, onları dışladıkça bu evlatlarımızın geleceğini karartmaktayız. Bu evlatlarımızın, gelecekte toplumumuzun kanayan yarası olmaması için önlerini açmalıyız. Bunun içinde onların eğitimlerini almalarını sağlayarak topluma hizmet eden neferler haline gelmelerini sağlamalıyız.

Kendi evlatlarımıza karşı nasıl sevgi ve muhabbet besliyorsak, sokaklardaki evlatlarımıza da öyle sevgi ve muhabbet beslemeliyiz. Toplumun, yaralı ellerini sarmasının ve tedavi etmesinin tek yolu budur. Sokaklardaki çocuklar için kadınlar, bir başka değer taşır. Çünkü onların yüreği anne sevgisiyle yanıp tutuşmaktadır. Onların yanaklarını bir kadın okşadığı zaman anneleri okşamış gibi kıpır kıpır olur yürekleri, gözlerinin içi bir başka parlar.

Sokaklardaki evlatlarımızı kesinlikle hafife almamalı, onları ciddiye alarak sahipsiz olmadıklarını onlara hissettirmeliyiz. Aksi halde bunun hiç de hafif olmayan bedelini hem o çocuklarımız, hem de toplum olarak bizler öderiz. Hepimiz, insanlığımızı vicdanımızda bir şekilde tartarız da insanlığımızın gerçek aynasının sokaklardaki evlatlarımıza ne derece sahip çıkıp çıkamadığımız olduğunun bilincine bir türlü varamayız.

Toplum olarak bugüne kadar sokaktaki evlatlarımıza yeterince sahip çıkamadığımız acı bir gerçek olarak önümüzde dururken, bu acı gerçeği görmezden gelerek yaşamaya devam edemeyiz. Toplumun yaralı ellerini sarmalı, tedavisini yapmalı ve yaralı ellerin, kangren olmasının önüne geçmeliyiz.

Bunun içinde her şeye sil baştan başlamalı, her biri toplumumuzun ayrı bir kalbi olan sokaklardaki evlatlarımızın topluma zehir değil de kan pompalaması için üzerimize düşenin fazlasını yapmalıyız. O evlatlarımıza sahip çıkarken gerçek ihtiyaçlarının ayaklarında olmayan kunduralar değil, sevgi olduğunu her an hatırımızda tutalım. Onların ayaklarını ısıtalım derken, yüreklerini üşütmeye devam etmeyelim.

Sokaktaki evlatlarımızın, yaşamın içerisinde kaybolup gitmelerine izin vermeyelim. Onları, toplumdan dışlayarak hiç de hak etmedikleri bir cezaya çarptırmayalım. Onlar, bize minnacık ellerini uzatmışlar tutmamız için. Biz, o minnacık elleri tutarsak koca bir dünya olur. Eğer tutmazsak, o minnacık eller bir gün şamar olur ve toplumun suratına iner. İşte o zaman hepimizin canı yanar.

Onlar, bizden çok şey değil, sadece sevgi istiyor. Sadece sevgi. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!