Can Erzincan

Can Erzincan

Güzel Türkiye’mizin en şirin yöresidir Erzincan. Yazımızın başlığında can dedik ya gerçekten candır Erzincan. Gerçekten can olmasaydı, 1939 depremiyle haritadan silindiği zaman küllerinden nasıl yeniden doğabilirdi?

Yüreği sevgiyle atanların diyarı Erzincan, dünden bugüne, bugünden yarına hep gönüllere hitap etmiştir. Ekmeğini özlemle, acıyla, sevinçle yoğuranların diyarı Erzincan, al bayrakta kan, hilalde beyazdır. Dumanlı üzümlerin diyarı Erzincan, yüreği dumanlı mazlumların umududur.

Mama Hatun Sarayıyla, Terzi Baba Türbesiyle, Kemah Kalesiyle, Otlukbeli’yle, Abrenk Kilisesiyle, Melik Gazi Türbesiyle tarihe ışık tutarsın Erzincan. Girlevik Şelalesiyle, karanlık kanyonuyla, Ekşisu tesisleriyle, Otlukbeli Gölüyle, Refahiye’nin Dumanlı Yaylarıyla, Ardıçlı ve Aygır Gölleriyle, Esence Yedigöller’iyle, Kadı Gölüyle bir doğa harikasısın Erzincan.  Ekşisuda maden suyuyla, yaprak döneriyle, tava leblebisiyle, kekik kokan peyniriyle, dünyanın en leziz tulumuyla, üzüm yaprağından sarmasıyla, kesme çorbasıyla, Erzincan lokumuyla, dut pekmeziyle ve bin bir çeşit farklı lezzetiyle lezzetler diyarısın Erzincan.

Erzincan’a acılar ve hüzünler şehri diyorlar ya son bin sene içerisinde tam on bir defa haritadan silinmesine rağmen her defasında ayağa kalkmayı başaran Erzincan, acılar ve hüzünler şehri olmayacakta hangi diyar olacak?  Hamuru acıdan ve hüzünden yoğrulmuş, yüreği güzel, hoşgörülü, misafirperver, hiç kimseyi yadırgamayan ve yargılamayan can Erzincan’ımın can insanları, sizin yüreğinizin güzelliğini hangi sözcükler anlatır ki? 

Güzel ülkemizin sonu can ile biten tek şehri olan can Erzincan, seni Erzincan yapan can insanlarındır. Can olan, kan olan, kitabında adam satmak gibi bir kelime olmayan can insanların. Anne şefkati ile insanın ruhunu coşturan, insanın sol yanını okşayan, hürmeti başka, havası başka, muhabbeti başka Erzincan.    

Erzincan, edebiyata, tarihe, sanata, siyasete ışık olmuş çok yönlü bir şehirdir. Kendine özgü yaşam felsefesi, idealizmi, vatanperverliği, kültürü ve folkloru ile örnek bir şehirdir. Erzincanlının memleket sevdası bir başkadır. O sevdanın içerisinde Mevlana’nın insanlık sevgisi, Yunus Emre’nin aşkı vardır. Erzincanlının memleket sevdasını Erzincan’a mal olmuş bir öğretmen olan Mustafa Uçar, ne güzel anlatmış;

Açın bakın bağrımı, bir Erzincan, bir de can

Can çıkarda oradan asla çıkmaz Erzincan

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!