Kontrol Kalemi

Kontrol Kalemi

Televizyon, insanların düşünmesine izin vermiyor. Gece gündüz yaşamlarımızdan bir şekilde eksik olmayan televizyonun gürültüsü ve televizyon programları ile  ilgili yapılan boş sohbetlerle yorgun düşen beyinlerin bir türlü düşünmeye fırsatı olmuyor. Düşünmek adeta yasaklanmış.

İnsanların yaşamlarına sessizlik hakim değil. Dolayısıyla insanlarda yaşamlarına hakim değil. Hani geçmişte gaz lambasında oturan insanlar vardı ya birbirleriyle sohbet eden, birbirlerinin yüzüne bakan, sessizlikte kafa dinleyen, kafa dinlerken yaşamının muhasebesini yapan insanlar, belki deli diyeceksiniz ama o insanlara özeniyorum. O gaz lambasının insan yaşamına verdiği huzuru, bugün hangi teknoloji verebilir.

‘Silah çıktı, mertlik bozuldu.’ sözü delikanlılığın bittiği nokta olarak değerlendirilir. Bu sözün söylendiği dönemlerde silah tüfek iken şimdilerde tüfeğin yerini teknoloji aldı. Artık tüfek ile insanları direkt öldürmüyorlar. Teknoloji ile beyinlerini işgal edip yaşatıyorlar.

Teknoloji ile işgal edilen beyinler, sahibi ne isterse onu düşünüyor. Futbol, dizi, eğlence ve yarışma programları, cinsel içerikli yayınlar ile beyinler meşgul ediliyor. Sosyal medyada yapay olarak oluşturulan gündemlerle beyinler yönlendiriliyor.

Beyin, etrafına örülen kozanın dışına çıkamıyor. İnsan, o kozanın içerisinde kaldığı sürece kendisini güvende hissediyor. İnsan, beynine örülen kozanın dışına çıkıp da farklı düşünmeye başladığı zaman derhal toplumsal bir tepki ile karşı karşıya kalıyor.

Eskiden insanlar, koltuk altlarında kitap taşırlardı. O kitabın zarafeti davranışlara, fikirleri ise düşüncelere yansırdı. Kitaptan beslenen beyinlerin etrafına koza örmek ise imkansızdı. İdeallerinin peşinde olan o insanlar, bugünkü gibi birbirlerini sırtından vurmadıkları için birbirlerinden utanmazlardı.

Gün geçmiyor ki teknolojinin ürünü olan ve düşünmekten yoksun kabadayıların şiddet haberlerini okumayalım ya da dinlemeyelim. Birbirlerini kendi çıkarlarının uşağı yapmak isteyen dostluklara rastlamayalım.

Bir insan gerçekleri yaşamaktan korkmamalı. Kendi gerçeklerimizden kaçtıkça birilerinin elinde kontrol kalemi oluruz. Onların istediği gibi düşünür, onların istediği gibi yaşamaya başlarız.

İnsan uçmayı öğrenmeli, küçük hevesler uğruna yerde sürünmeyi değil. Yaşamı başlı başına bir anlam taşımalı, karşıya bir şeyler ifade etmeli insanın. Düşünebilmeli insan, düşünerek üretebilmeli, üreterek insanlığa bir şeyler katabilmeli.

Düşünmeyen insanın yaşamı yok hükmündedir. Yok hükmünde bir yaşam sürmemek için düşünmemizi engelleyen bütün zincirleri kıralım. Bunu başaracak güç hepimizde var. Tek ihtiyacımız olan kendimize olan inancımız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!