Deniz ve Çöl
Mahfi

Deniz ve Çöl

Reklam

Yaşam, kimileri için varlık içerisinde bir deniz iken kimileri içinde yokluk içerisinde bir çöldür.

Bir pazar tezgahında asgari ücrete çalışan bir kişi ile bir holding sahibini düşünün. Sonrada kendinize şu soruyu sorun:

Yaşam hangisi için varlık içerisinde bir deniz iken hangisi için yokluk içerisinde bir çöldür?

Hiç düşünmeden, hatta bir nebze olsun tereddüt etmeden holding sahibi için diye aklınızdan geçirdiniz değil mi?

İşte kapitalist sistemin zihnimizi ne kadar esir aldığının ispatı. Her şeyi maddiyat ile değerlendirirken maneviyatı arka plana itiyoruz. Sonrada gençlerimiz maneviyat olarak çok zayıf diye dizlerimizi dövüyoruz.

İnsan için dünyadaki esas varlık onuruyla ayakta durup duramadığıdır. Onuruyla ayakta duran herkes için dünya varlık içerisinde bir deniz iken onursuz insanlar için dünya yokluk içerisinde bir çöldür.

Holding sahibi zenginliğini ayaklar altına alıp gönülleri fethetmeye çabalıyorsa, asgari ücretle çalışan pazarcı ise fakirliğini baş tacı ederek gönülleri fethetmeye çabalıyorsa yaşam, her ikisi içinde varlık içerisinde denizdir. Aksi bir yaşam ise her ikisi içinde yokluk içerisinde çöldür.

Siz bakmayın kapitalist sistemin insanı maddiyata yöneltmesine, şu vefasız dünyada deniz vefalı, eş dost edinebilmektir. Gerisi yalan, gerisi çöldür.

Kapitalist sistemin ürünü olan maddiyat insanların duruşu çıkarlarına göre değişirken, insan  olanın yaşam karşısındaki duruşu hiç değişmez. İnsan olduktan sonra pazar tezgahında çalışmak da holding sahibi olmak da gurur verir insana.

Karıncanın taşıdığı buğday tanesi kadar dahi değeri olmayan şu dünyada kime karşı, niçin eğileceğiz?

Allah’ın yarattığı en değerli varlık olan insan, daima ‘Elif’ gibi dik olmalıdır. Onurlu olmalıdır. Kula kulluk insana yaraşmaz. Kula kulluk edenin yaşamını zehirli sarmaşıklar sarar. Bu zehirli sarmaşıklar, insanın yaşam denizini kurutur. Çöle çevirir. Bundan sonrası çölde vaha aramaktır. Bul bulabilirsen.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Şubat 2019 Yeni Bölümde Neler Oldu? Babasını Öldüren Kız Tutuklandı Mı?
Müge Anlı ile Tatlı Sert 18 Şubat 2019 Yeni Bölümde Neler Oldu? Babasını Öldüren Kız Tutuklandı Mı?
Savaşçı 64. Bölüm Fragmanı Yayınlandı Mı? Savaşçı Selçuk Öldü Mü?
Savaşçı 64. Bölüm Fragmanı Yayınlandı Mı? Savaşçı Selçuk Öldü Mü?