Anadolu İnsanının Kaderi ‘Çile’

Anadolu İnsanının Kaderi ‘Çile’

Anadolu coğrafyası o kadar çok acılara gebe olmuş ki Anadolu insanının kaderi de çile çekmek olmuş. Dünyanın en cefakar coğrafyasının en vefakar insanları olan Anadolu insanı, çileye o kadar alışmış ki çileye tebessüm edebiliyor.

Anadolu coğrafyasının mazlum insanları, dağları bile titretecek çilelere göğüs gererler. Bunun için olacak ki Anadolu coğrafyasından yükselen her feryat çok güçlüdür. Ama dünya, Anadolu’dan yükselen bu güçlü feryada tarihin her döneminde kulaklarını tıkamıştır.

Anadolu insanının en büyük özelliği sabır ve sükunettir. En büyük ideali ise Anadolu coğrafyasından dünyaya sulh ve güveni yaymaktır. Anadolu coğrafyasında büyüttüğü sevginin köklerini tüm dünyaya yayarak bir sevgi çınarı oluşturmak Anadolu insanının en büyük özlemi oldu.

Çile, Anadolu insanının önündeki ışık olmuştur. Anadolu insanı adeta çileyle mayalanmıştır. Bu yüzden Anadolu insanının çilesi ancak ölünce biter. Çektiği çileye hiçbir zaman isyan etmeyen Anadolu insanı, çilesiyle kendisine izzet katmayı bilmiştir.

Anadolu insanı, her daim zalimlerin korkulu rüyası olmuştur. Çünkü Anadolu insanı, gözlerinden yanaklarına akan yaşlarla değil, kalbindeki gözyaşlarıyla zalime baş kaldırmıştır.

Anadolu insanı, her daim mazlumun elinden tutmuş ve canı pahasına da olsa o eli hiç bırakmamıştır. Böylelikle mazlumun duasını alan Anadolu insanının çektiği çile boşuna değildir.

Ve Anadolu insanı, tarihin hiçbir döneminde sahte olmamıştır. ‘İçide bir, dışı da bir’ derler ya aynen öyle.

Çile, Anadolu insanının ustasıdır. O usta, Anadolu insanına çelik gibi bir kişiliğe nasıl sahip olunacağını öğretmiştir. Çile ile yaşamanın insanı nasıl güçlü kılacağını öğretmiştir. Çileye isyan etmenin insana yakışmayacağını, aciz bir varlık olan insanın Rabbine dua etmesi gerektiğini öğretmiştir.

Ve Anadolu insanı, dikenin acısını yüreğinde hissetse de güle aşık olmuştur bir kere.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!