Bugünün Kirlerinden Kaçmak

Bugünün Kirlerinden Kaçmak

Bugünün kirlerinden kaçmak istiyorum. Bunu bu dünyada isteyen tek kişinin ben olmadığımın da farkındayım. Ama bugünün kirleri ruhumuzu kirlettiği için kimse nasıl kaçacağını bilmiyor. Belki de insanlığın ruhu bugüne kadar böylesine kirlenmediği için herkes şaşkın, herkes avare.

Haksızlığı şeytan gibi taşlayan insanların dünyasından haksızlığa çanak tutan insanların dünyasına geldiysek şeytanın, insanların esaslı dostu olmasına şaşmamak gerek. Kitap reyonlarının öksüz, şeytan yuvalarının insan kaynadığı bir dünyada huzur arıyorsan martılara ekmek at, simit at, bir kedinin başını okşa, muhabbet kuşuyla muhabbet et. Ama o huzuru sakın insanlarda arama. İlla da arayacağım diyorsan bir yetimin başını okşa, bir çocuğa oyuncak alıp sevindir. Gözlerine yansıyan sevinçleri sana huzur verecektir.

Bir insanın omuzuna başını dayayacaksan bugünkü dünyanın kirinin, onun ruhuna sirayet edip etmediğine bak. Dik başlılık edip bakmayacağım diyorsan ya da herkes, benim gibi düşüncesi hakimse çok pişman olursun. Gözyaşların yanaklarını ıslatır ama yüreğindeki yangını söndürmez. Unutma ki bugünün dünyasında bir Mevlana, bir Şems, bir Yunus Emre, bir Hacı Bektaş Veli, bir Şeyh Edebali, bir Akşemsettin ve daha niceleri yetişmiyor.

Bugünün dünyası geçmişe hasretse, geçmişin dünyası bugünleri görseydi utanmaz mıydı?

Elbette utanırdı. Aynaya bakamayışımızın nedeni de kendimize karşı duyduğumuz utanç olabilir mi?

Kaç ömür yaşamak gerekir insanlığın gerçek değerini anlamak için?

Ruhumuzun kirini kendimize dahi fark ettirmeden yaşamaya çalışmak, bugünkü acılarımızın esas kaynağıdır. Başkalarına attığımız taşlar, kendi kafamızı yarmaktadır. Başkalarının kişiliğine sıçratmaya çalıştığımız çamurlar, kendi kişiliğimizi kirletmektedir. Teknolojinin bilinçaltımıza verdiği emirler, vicdanımızın sesinin önüne geçtiği için dünya bugün bir batakhaneye dönmüştür.

Bugünün kirlerinden kaçmak istiyorsak umut vardır. İnsanlık tükenmemiştir yani. Ancak bugünün kirlerinden arınmak için ilk önce kendi ruhumuzun kirlerinden arınmamız gerektiğini unutmayalım.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!