Can Darlığı

Can Darlığı

Can darlığı denen bir şey var. Bu can darlığı daha fazla kendisini kabullenemeyen, ait olduğu dünyadan farklı bir dünyada yaşamak isteyenlerde görülür. Canı dar insanlar, kendilerini öyle bir güçte, öyle bir yetenekte görürler ki yaşadıkları çevre onlara göre değildir. Bu yüzden kendilerini içinde bulundukları dünyaya kapatırlar. Akıllarınca ya da dar kafalarına göre çevrelerini cezalandırırlar.

Canı dar insanlar, kendilerini ezik hissederler. Kendi kendilerine sürekli kaşıdıkları yaraları ile kendilerine ket vururlar. İç dünyalarında doğal değildirler. Dünya görüşleri, düşünceleri, yaşamı anlamlandırmaları ve yorumlamaları çevrelerinden değil, iç dünyalarından beslenir. Bu nedenle de insan ilişkileri çok zayıftır.

İç dünyalarını, kendilerini ait hissetmedikleri dış dünyalarına fazla yansıtmazlar. Bunun farkında olan dış dünya ise bu duruma olumsuz tepki verir. Ancak canı dar insanların, canı o kadar dardır ki bu olumsuz tepkilerin farkında dahi değildirler.

Onlara göre çevreleri kendilerine hep kıskançlık besler. Kendilerinde olan yetenekler onlarda olmadığı için çevrelerindekiler, kendilerine düşmandırlar. İç dünyalarının üzerini öreterek asıl hainliği, alçaklığı, iki yüzlülüğü kendileri yapsalar da çevrelerinin, kendilerine ihanet ettiğini düşünürler.

Canı dar insanlar, iç dünyalarını dış dünyaya açtıkları takdirde yaşadıkları çevrenin, kendi kafalarında yarattıkları farklı dünyadan daha kaliteli olduklarını görecekler. İnsanın, kişiliğini geliştirmesi için kendisini dış dünyaya açması gerekir. İnsanlar, eksikliklerini ve özürlerini kabul ettikleri sürece kendilerine güç katarlar.

Dünyada bir adım öne çıkmış insanlara bakıldığı zaman hepsinin tek ortak noktası kendilerini oldukları gibi kabul etmeleridir. Yani bir cüce iken kendilerini dev aynasında görmemişler. Adımlarını bilinçli şekilde atarak kendilerini bilgiyle donatmış, başarı basamaklarını sabırla çıkarak zirveye ulaşmışlardır. Zirveye ulaştıklarında da elde ettikleri başarının haklı gururu olarak ben, artık bir devim demişlerdir.

İnsan, aciz bir varlıktır. Sevdiği olsa da aşkı yaşayamayacak, bilgisiyle kendisine değer katamayacak, iç dünyasıyla dış dünyasını içselleştiremeyecek, çok parası olsa da zenginliğinin keyfini süremeyecek, kalabalıklar arasında yalnızlaşacak, yaşadıklarından ders çıkaramayacak kadar aciz bir varlık.

Bu acizliğini görmezden gelen insanoğlu, içinde bulunduğu dünyadan kaçmaya, yaşadıklarını çarpıtmaya, kendi kafasında uydurduğu bir dünyanın insanı olmaya çalışır. Bu ise insanı doyumsuzluğa iter. Doyumsuz insan ise kendisini olduğu gibi kabullenmek yerine çevresine olduğundan daha değerli göstermeye çalışır. Kendisi de zamanla buna inanmaya başladığından kendisine karşı kendisini ötekileştirir. Ondan sonrada can darlığı başlar.

Can darlğı ile baş etmenin en güzel yolu insanın, kendisini anlayarak geliştirmesidir. İnsan, bunu bir başardı mı kendisini farklılıklara karşı açar. Daha gerçekçi yaşar. Ufku daha da genişlediğinden insan ilişkilerini geliştirir.

Canı dar insanların en belirgin özelliği çevrelerine karşı kör olmalarıdır. Çevresine karşı kör olan ise kendisine karşı kördür. Kendisine karşı kör olanlar, ideallerindeki yüksek hedeflere hiçbir zaman ulaşamazlar. Yani kendilerini dev aynasında görseler de cüce olarak yaşamaya mahkumdurlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!