Kibir ve Güç

Kibir ve Güç

Hepimiz, güçlü olmak isteriz. Ama kibirli olmak istemeyiz. Ancak kibir ve güç arasındaki karmaşık ilişkiyi çözemediğimizden gücü elde ettiğimiz anda kibirle de ilişkiye girmiş oluyoruz. Gücün zirvesinin yani nirvanasının tadını çıkartırken, kibrimizle insanların kalbini kırdığımızın farkına dahi varmıyoruz.

‘Güçlüyüm ama kibirli değilim.’ şeklinde düşünen insanlara ise yaşantılarını şöyle bir gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Mesela ellerindeki gücü kaybetmemek için hayatı bir avcı zihniyeti ile yaşıyorlar mı yaşamıyorlar mı?

İnsanlar, gücü gerçek manada elde etseler de bilgilerine, tecrübelerine ve kişiliklerine güvenmediklerinden dolayı ellerindeki gücü kaybetmemek için etrafındakilere tuzaklar kurarlar. Kendi zihinlerinde belirledikleri kırmızıyı çizgiyi geçenleri ya da tehlikeli bölgeye girenleri bu tuzaklar sayesinde yakaladıktan sonra gözünün yaşına bile bakmadan bozuk para gibi harcarlar.

Kibir ve güç, bir araya geldiği zaman insanı bu derece zalim yapıyor. Kontrol edilemeyen gücün kibri doğuracağını hiçbir zaman hatırdan çıkarmamak gerek. Bu kibir ise insanın kendisine olan özsaygısını yitirmesine, küstahlaşmasına ve kendinden başka hiç kimseyi düşünmemesine yol açar. Bu kibir ile kanaatsiz ve açgözlü varlıklar haline dönüşen insanlar, yeryüzünün tüm kaynaklarını hiç düşünmeden tüketirler.  

Peki, gücü kontrol etmek mümkün mü?

Yaşamı özümseyebilen ve kendisiyle barışık olan insanlar, ellerindeki gücü çok iyi kontrol ederler. Bu kontrolü kaybetmemek içinde zamanını verimli geçirmeli, sosyal çevresindeki saygınlığını korumalı ve her daim vicdanının sesine kulak vermelidir.

Günümüzde teknoloji çok iyi kullanılarak insanlarda güçlü olmanın yolunun, kibirli olmaktan geçtiği izlenimi öyle bir uyandırılmıştır ki insanlar, gücü elde etmek için yapıcı olmak yerine yıkıcı olmayı tercih etmektedirler.

Gücü elde etmek için kibri baştan kabullenen kendisiyle ve çevresiyle kavgalı insanoğlu, yalnızlığının içerisinde boğulmaktadır. İnsanoğlu, beşeri bir valık olarak yetersizliklerinin farkında olmadığı, etrafıyla güç savaşı içerisinde olduğu, kendisinden farklı olana saygı duymadığı sürece kibir ve güç bir arada barınacak ve insanoğlunu, kendi yalnızlığı içerisinde boğacaktır.  

             

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!