Yanlışları Elemek

Yanlışları Elemek

Yaşantılarımızın değerini düşüren hayatımızda yaptığımız yanlışlardır. Ancak hayatımızda yaptığımız yanlışları dünyanın sonu olarak düşünmemek gerekir. İnsan, aklını kullanarak hayatında yaptığı yanlışları eleyip başarılara ulaşabilir, aydınlanabilir ve yaşamına eskisinden daha fazla değer katabilir.

İnsanoğlu için önemli olan yanlışlarını, yaşantılarında egemen hale getirmemesidir. Günümüz insanlığı ise mükemmelliyetçiliğe fazla takıldığı ve başarı odaklı yaşadığı için yanlışlarının, yaşantılarına egemen olduğunun farkına dahi varamıyor. Bu yüzden yaşantılarımızda belli bir hedefe doğru koşarken ara sıra durarak yaşantılarımızı sorgulamalıyız. Bu sorgulamayı yaparken de yanlışlarımızı görmezden gelmemeli, karşımıza alarak onlarla hesaplaşmalıyız.

Yanlışları elemek insanoğlu için bir kabiliyet değil, cesaret işidir. Yanlışlarını eleyecek cesareti olan insanlar, yaşama daha farklı perspektiflerden baktıkları için farklı düşünerek yaşamlarını zenginleştirebilirler. Unutmamak gerekir ki kendilerini yanlışlarından soyutlayabilen insanlar, yaşam mücadelesinde daima bir adım öndedirler.

Yanlışlarına yaşamlarının hakikati olarak inanan insanlar, yanlışlarını doğru olarak kabullendiklerinden düz bir çizgi üzerinde sürdürdükleri yaşamları zamanla ruh hallerini bozar. Yanlışlarımızı, doğrularımızın arkasına bağlayarak peşimizden sürükleyecek olursak yaşam mücadelesinde kaybeden biz oluruz.

Yanlışlarımızı elediğimiz takdirde yanlışlarımız, yaşantılarımızı meşgul etmeyeceğinden doğrularımız, bizi arzuladığımız noktaya daha çabuk ulaştıracaktır. Yanlışlarımız, yaşamlarımızı anlamlandıran prensiplerimizden, sorumluluklarımızdan ve inançlarımızdan oluşan halkalar zincirini gevşetir. Yanlışlarımızı elemezsek, bu zincir zamanla kopar. Bu zincir koptuğunda ise yaşamları anlamsızlaşan insanlar, hiçbir şeyden memnun olmayan kanaatsiz varlıklar haline gelirler.

Yanlışlarımızın en büyük dostu içimizdeki hırstır. İçimizdeki hırs yüzünden yaşamın inişli çıkışlı bir süreç olduğunu kabullenmek istemeyiz. İçimizdeki hırs, yanlışlarımızı ve doğrularımızı birbiri içine öyle bir komplike etmiştir ki yanlışlarımız ile doğrularımızı ayırt etmek doğamıza aykırı gelmektedir. Yanlışlarını da doğruları gibi benimseyen insanların, beyin gücünden daha fazla kas gücüne önem vermesine şaşmamak gerek. Beyin gücüne önem vermeyen insanlar, yaşamlarında yeni fikirler üretemediklerinden yaşamlarına yeni renkler, yeni hedefler, yeni tarzlar katamazlar. Aldıkları her nefes ise beyinlerini daha fazla köreltir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!