Bilişim Teknolojisi, Kültürleri Yok Eden Bir Virüs mü?

Bilişim Teknolojisi, Kültürleri Yok Eden Bir Virüs mü?

Bilişim teknolojisinin gelişmesi sadece Türk toplumunda değil, bütün toplumlarda yaşamı derinden etkilemiştir. Bilişim teknolojisi ile birlikte dünya hızlı bir şekilde küreselleşmeye başlamış ve ulaşımın mesafeleri kısaltmasıyla da dünya adeta büyük bir köy haline gelmiştir. Küreselleşmeye tek başına bir sosyal olgu gözüyle bakılması ise küreselleşmeyi günümüzde içinden çıkılmaz bir sorun haline getirmiştir.

Bilişim teknolojisi, dünyada var olan sistemleri de derinden etkilemiştir. Sanayi devriminin tüm dünyayı etkisi altına alarak sanayileşmeyi ön plana çıkardığı gibi bilgi çağı da tüm dünayayı etkileyerek bilgiyi ön plana çıkarmaktadır. Öyle ki dünyanın öbür ucunda gelişen gelişmelerden dahi dakikalar içerisinde haberdar olmaktayız. Sanal ortamda düşüncelerimizi paylaştığımız gibi başkalarının düşüncelerini de öğrenmekteyiz. Kitaplar, dergiler, gazeteler olaylara bakış perspektifimizi geliştirmekte ve dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilmekteyiz.

Kültürler arası etkileşim bilişim teknolojisi sayesinde büyük bir ivme kazanmış, bu da hem kültürel, hem de ekonomik yaşantılarımızda kayda değer değişikliklere yol açmıştır.

Peki, günümüzde ön plana çıkan ve bilişim teknolojisinin hızla yaydığı bilgi ile birlikte değişen kültürel yaşantılar, toplumların bugüne kadar var olmasını sağlayan kültürleri yok eder mi?

Aslında günümüzde en fazla tartışılması gereken soru, ‘Bilişim teknolojisi, kültürleri yok eden bir virüs mü?’ olmalıdır.

Bilişim teknolojisi ile hızla yayılan bilgi, toplumları kendi değerlerine yönelik daha bilinçli hale getirmiş, toplumsal farklılaşmalar daha belirgin hale gelmiştir. Soğuk savaş sonrası çöken komünizm sistemi ile birlikte kendi milli bilinçlerinin farkına varan topluluklar, farklı kimlik tanımlamaları ile tarih sahnesine çıkmışlardır.

Bu gelişmeler ışığında bilgi teknolojisinin milliyetçiliği tetiklediği iddia edilebilir. Bilgi çağında uyanan milli bilinç ile bugüne kadar pek tanımadığımız toplulukların dahi bağımsızlıklarını ilan ederek kendi kültürlerine göre yaşamayı tercih ettiklerine şahit olmaktayız.

Bilgi çağında, toplumların kendi kültürlerine dört elle sarılması toplumları uçurumdan aşağı yuvarlanmaktan kurtarmıştır. Globalleşen dünyanın diğer milletleri ve kültürleri yok sayarak tek millet ve tek kültür yaratma savı da böylelikle çürümüş oluyor.

Bilgi çağı ve bu çağın en önemli iletişim aracı olan bilişim teknolojisi, sanıldığı gibi toplumları birbirine yakınlaştırarak farklılıkları yok edip dünyayı küreselleştirmiyor. Tam aksine kültürel farklılıklar, bilişim teknolojisinden en iyi şekilde beslenerek bilgi çağında milliyetçiliği yeniden yükseltmiştir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!