İnsanlarla Saygın Bir İlişki İçin Neler Yapmalıyız?

İnsanlarla Saygın Bir İlişki İçin Neler Yapmalıyız?

İnsanlarla saygın bir ilişki için öncelikle sağlıklı bir ilişki süreci kurmalıyız. Sağlıklı bir ilişki sürecinin temelinde yatan ise karşılıklı saygı ve sevgidir. Ancak saygı ve sevgi kavramları, günümüzde soyuttan çıkarılarak somuta dönüştürülemediğinden dolayı insan ilişkilerinin sağlıklı bir süreç içerisinde olduğundan bahsedilemez.

Sadece saygı ve sevgi, insanlarla saygın bir ilişki için yeterli olur mu?

Elbette yeterli olmaz. Çünkü insan, sağlıklı bir ilişki sürecinde o ilişkiden ve yaşamdan neler beklediğinin ve bu beklentilerin uyum içerisinde olup olmadığının farkında olmalıdır. Ancak teknolojinin beynini bulandırdığı insanlar, yaşamlarından yıllar bir bir gitse de yaşamdan neler beklediklerine bir türlü karar veremediklerinden saygı ve sevgi kavramları günümüzde fazlasıyla yıpranmıştır. Kendisinin dahi farkında olmayan insanların, farkındalık yaratarak çevresiyle anlamlı ilişkiler kurması şimdilik yalnızca bir ütopya.

Çevrelerinden umduğunu bulamayan insanlar, kabahati kendilerinde arayarak insanlarla saygın bir ilişki için gerekli nitelikleri kazanmaktansa, sadece şikayet etmektedirler. Ve bir ömür, böyle şikayetlerle gelip geçmektedir.

Peki, insanlar, bizden umduğunu buluyor mu?

Şunu unutmayalım ki bizim, çevremizdeki insanlardan beklentilerimizle çevremizdeki insanların, bizden beklentileri arasında bir fark yoktur. Bu da gösteriyor ki biz, çevremizdeki insanların beklentilerini karşıladığımız sürece çevremizdeki insanlarda bizim beklentilerimizi karşılayacaktır.

Çevremizdeki insanlar, bizi olduğumuz gibi kabul etmek yerine değiştirmeye kalkınca onların bizden beklentilerine karşılık veremiyoruz. Çünkü kendimize ait kişiliğimizle, dünya görüşümüzle kabullenilmek ve toplum içerisinde yer almak istiyoruz. Durum böyle olmayınca da çevremizdekilerin bizden beklentilerine karşılık vermeyerek bir nevi gizli intikam alıyoruz.

Çuvaldızı birazda kendimize batıralım ve kendimize biz, çevremizdekileri olduğu gibi kabul ediyor muyuz? sorusunu soralım. Kendimize karşı dürüst olacak olursak bizlerde, çevremizdekileri değiştirmeye ve onları belli bir kalıbın içerisine sokmaya çalışıyoruz. Doğal olarak çevremizdekilerde, onlardan beklentilerimizi karşılamayarak bizden intikam alıyor. Yani yaşam, kısır bir karşılıklı intikam savaşı içerisinde akıp gidiyor.

Bir insanı değiştirmeye çalışmak, onun kişiliğini kabul etmemekle eş değerdir. Bir nevi o insanı yok saymaktır da denilebilir. Yaşamlarımzı kısır bir intikam savaşından kurtarmak ve gerçekten yaşadığımızı anlamak için çevremizdekileri kişilikleriyle ve dünya görüşleriyle olduğu gibi kabullenmemiz gerekir. Biz kabullendik mi onlarda bizi, kişiliğimizle ve dünya görüşümüzle kabullenecektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!