Moda İnsanı Farklı Kılar mı?

Moda İnsanı Farklı Kılar mı?

‘Mod’ kelimesinden türetilen moda, en fazla tekrarlanan demektir. Günümüzde birçok insan, modayı takip etmek için özel bir gayret sarf etse de en fazla tekrarlananı yapmaya çalışıyordur. Bu yüzden ‘Modaya uyuyorum ve farklıyım’ şeklinde düşünen insanlara fazla aldırış etmemek gerekiyor.

Bir insan, en fazla tekrarlananı yaparak nasıl farklı olabilir?

Aslında modayı takip etmek derdinde olan br insanın, kendisininde içinde çıkamadığı bir paradoks yaşadığını söylemek yerinde olur.

Günümüzde bir insan için modayı takip etmek önemli bir sosyal ayrıcalıktır. Bu sosyal ayrıcalığı elde ederek çevresindekilere farklı olduğunu hissettirmek için zaman zamanda olsa bütçeyi aşan harcamalar yapılmaktadır. Modayı takip etmek öyle bir hastalık haline gelmiştir ki kendi çıkarlarımızın bile üstünde bir değer olmuştur.  

Modayı sadece zenginlerin takip ettiği bilinse de toplumun her kesiminden insan, kendi çapına göre modayı takip etmektedir. İnsanlar, modayı takip ederek kendi statüsündeki insanlar üzerinde farklı bir imaj çizmek ve ayrıcalığını insanlara hissettirmek peşindedir.

Acizane şunu iddia edebilirim ki insanlar, modayı takip etmek için harcadıkları zamanı, parayı ve çabayı kendilerini kişisel olarak geliştirmeye harcasalardı insanlık bugün çok farklı yerlerde olurdu. Örneğin içi fikir ve bilgi dolu bir kitaba 20 lira olduğundan dolayı pahalı diyen insanlar, sırf moda diye bir giysiye 100 lirayı gözünü kırpmadan verebilmektedir. Bir saç modeline 50 lira verip kesitirebilmektedir.

İşte modanın insanlara esas zararı bu noktada kendisini göstermektedir. Bilginin peşinde değil de modanın peşinden koştuğundan dolayı yaşamına bir şeyler katacak fikirler üretemeyen insanların, günümüzdeki en önemli sorunu yaşadığı aşağılık kompleksidir. Çevresine yansıtmak istemediği bu sorunu ise moda denilen aldatmacayla yaldızlayarak kendisini bir çeşit koruma altına aldığını sanmaktadır.

İçi kof, dışı cilalı insanların durumunu Mevlana ne güzel özetlemiş;

‘Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye’

Adam olmak moda ile olmaz. Adam olmak bilgi ile olur. O bilgiyi en iyi şekilde kullanmakla olur. Modayı takip etmek için harcanan zaman kitap okumak için harcansaydı bugün dünyada cahil insan kalmazdı. Ve cahilliğin yol açtığı savaşlar olmaz, çocuklar annelerinin kucağında can vermezdi.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!