Servet Fısıldar, Zenginlik Bağırır

Servet Fısıldar, Zenginlik Bağırır

Belli bir mal varlığına sahip olan insanların, sahip oldukları maddi değerleri diğer insanların gözlerine sokarcasına sergilediklerine ve güç gösterisinde bulunduklarına günümüzde maalesef sılıkla şahit olmaktayız. İç dünyalarında yaratıcı olmayı ve belli bir ideal uğruna yaşayarak fikir üretmeyi başaramayan bu insanlar, bu açıklarının fark edilmeyerek çevrelerinden saygı görmek için maddi güçlerini kullanırlar.

Oysa insanoğlu, sahip olduğu maddi değerleri ile var olmaz. Maddi değerler, bir insanı ancak varlıklı yapar. İnsan olarak var olabilmenin en önemli koşulu ise iyi bir eğitimdir. Ayrıca yaşarken elde edilen birikimler ve bu birkimlerin yaşama yansıtılması, var olabilmek için kişisel gelişime harcanan çabada var olmada etkendir.

Maddi değerleri kuvvetli olan insanlar, arzuladıkları markaları ve malları elde edebilirler, istediği model ve marka arabalara binebilirler ve emrinde hizmetçiler çalıştırabilirler. Maddi güçleri ile her şeyi rahatlıkla elde edebilseler de insanlığı elde edemezler. Çünkü paranın gücü, insanlığı satın almaya yetmez. İnsan olabilmek için sosyo-kültürel birikim gerekir. Bu birikimin yaşama yansıtılması ile de insan, çevresindekilere insanlığını hissettirir.

Diyeceksiniz ki paranın sağladığı gücü, bu devirde insana başka ne sağlayabilir?

Para, insana bu zamanda çok büyük bir güç sağlar. Ancak durumun böyle olması maddi değerleri kuvvetli olan insanın, bunu etrafındaki insanların gözüne sokarcasına sergilemesini haklı çıkarmaz.

Size, şöyle bir soru sorayım. Servet sahibi olan insanların, maddi değerleri kuvvetli değil mi?

‘Aklınızdan hiç kuvvetli olmaz mı?’ diye geçiriyorsunuzdur. Peki, servet sahibi olan insanların, maddi değerleri kuvvetli olan insanlar gibi mal varlıklarını sergilediklerine şahit oldunuz mu?

Olamazsınız. Çünkü onlar, servetleriyle üstünlük sağlamaya çalışmazlar. Onların asaletleri servetlerinden değil, ince düşüncelerinden gelir. Göz önünde fazla bulunmayı tercih etmezler. Sessiz yaşamayı tercih eden zarif insanlardır. Diğer insanları da yüceltmeye çalışırlar.  

Toplumda bu durumun farkındadır. Halk arasında sıkça dile getirilen ‘Servet fısıldar, zenginlik bağırır’ sözü ise konumuzu çok iyi özetlemektedir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!