Son İstasyon

Son İstasyon

Yaşlılık, insanların yaşamdaki son istasyonudur. En rahat etmesi gereken bu son istasyon, insanlar için çilelerle doludur. Bu son istasyonda insanın kaderi yalnızlık oluyor.

Buğulu bir camdan yaşama bakılır bu son istasyonda. Yaşlı eller, buğulu camı silerken titrer. Ama aslında titreyen yürektir. Geçmişteki güzel hatıraların titrettiği yürek.

Son istasyonlarında rahat edebilmek için mal ve mülk edinmeye gayret ederek gençliklerini yaşayamayan yaşlılar, huzurevleri köşelerine düşüp de yaşamı bir buğulu camın ardından izlemeye başladığı zaman heba ettiği gençliğine yanıyor. Çünkü son istasyonda rahat etmenin gençlikte edinilen mal ve mülkle değil de ekilen sevgi tohumlarının yaşlılıkta yeşermesi ile olduğunu anlıyorlar. Anlıyorlar da neye yarar ki... Giden bir daha geri gelmeyecek yaşam olunca.

Yaşlılarımızın huzurevlerine terk edildiği noktada çürüyen insanlıktır. Bugün çürüyen insanlığın kokusundan herkes rahatsızsa, toplumdaki yaşlılardan esirgedikleri sevgiye baksınlar. Onlar, bizlerden sevgi istiyorlar. O sevgiyle huzurlu yaşamak istiyorlar. Ama kapitalizmin ürünü olan gençliğin yüreği o kadar bencilleşmiş ki sevgiyi dahi yaşlılara çok görüyor.

Zaman, doğru yaşanmazsa insanı zalimleştirir. İnsanlığı ise uçurumdan aşağı yuvarlar. Zamanın zalimleştirdiği insan, ahlakını da yitirir. Sadece ana ve babasına değil, topluma karşı da hayırsız bir evlat yapar. Hayırsız evladın ise yaşlılara hürmeti zaten olmaz.

Ama kimse unutmasın ki ömrü olursa o son istasyona her insan uğrayacaktır. İşte o zaman gençliğinde ne ektiyse onu biçecektir.

İşte o zaman ‘Eyvah!’ demek yok.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!