Dışarısı Buz Gibi Anne!

Dışarısı Buz Gibi Anne!

İnsanlar, yaşamın soğuk yüzüyle karşı karşıya. Yaşam, daima incitmiş insanları. İnsanlarda, yaşamın incinmelerinden korunmak için yaşama karşı mesafeliler.

İnsanlar, yaşamı değersizleştirdiklerinden dolayı kendilerini eleştirmiyorlar veya olumsuz taraflarını vicdanlarında yargılamıyorlar. Kendilerine yönelik bir eleştiri yapıldığı ya da rekabet ortamı ortaya çıktığı anda savunmaya geçiyorlar. Tek amaç, eleştiriyi veya rekabet ortamını egale etmek.

Yaşama yönelik eleştiriler yaparak yaşamı anlamaya çalışmayan insanlar, sürekli bir tedirginlik ve sıkıntı içerisinde olduklarından dolayı yaşamın dinamiklerinden yeterince faydalanamıyorlar. Daha çocukluğunda yaşam karşısında ne kadar zayıf olduğu ile yüzleşen insanlar, bu zayıflıklarını inkâr edip büyüklenmeci bir tavır içerisine girerek yaşama karşı ilk büyük savunmalarını yaparlar. Bu da insanın, kendilik saygısının gelişimine önemli zarar verir. Bu dönemde anne ve babanın çocuğa yönelik onaylayıcı davranışları ise bu zararı asgariye indirger.

İnsanın, kendisine olan saygısı idealleri ile olan bağını kuvvetlendirir. Mizah duygusunu ve yaratıcılığını geliştirir. Çevresine karşı daha duyarlı olur. Yaşadığı her andan haz alır. Yaşamı özünde içselleştirir. İnsanın yaşamdaki en büyük rehberi ise kendisine olan özgüvenidir.

Bir gün kendinizi nezih bir ortamda düşünün. Psikolojik olarak rahatsınız. Kendinizle dertleşiyorsunuz. Yaşamdaki deneyimlerinizi, yaşama karşı olan tutumunuzu, insanlara karşı olan davranışlarınızı, uğradığınız haksızlıklar hakkındaki düşüncelerinizi kendinize karşı dile getiriyorsunuz. Kaybettiklerinizi ve kazandıklarınızı düşünüyorsunuz. Yaşama neden öfkeli olduğunuzu anlamaya çalışıyorsunuz. 

Kendi içinize niçin kapandığınızı kendinize itiraf edebilir misiniz? 

Dışarısı buz gibi iliklerime kadar üşüyorum Anne! diyebilir misiniz? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!