Kısırlık Böyle Anlaşılır

Kısırlık çiftlerin düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına ve korunmamalarına rağmen ortaya çıkan şikayetler ile belirir. Kadının hamile kalamaması toplumumuzda ön yargı olarak kadında sorun olacağı düşünülse de kadın ve erkeğin birlikte doktora geldiği bir ön görüşme gerekmektedir.

Kısırlık Böyle Anlaşılır
Kısırlık Böyle Anlaşılır İpek Köse

Bu görüşmede kadının jinekolojik öyküsü ve erkeğin geçmişine dair yaşadığı sağlık sorunları ela alınız. Bu aşamadan sonra çiftler üzerinde gerekli lan araştırmalar sırasıyla başlar.

DOKTOR GÖZÜYLE KISIRLIK TANISI 

Kısırlık şikayeti ile doktora başvuran çiftlere tüm tetkikler yapıldıktan sonra jinekolojik muayenesi ve ultrasonografinin doktor tarafından değerlendirilmesi yapılır. Sonuçlar üzerinde çiftler ile konuşulur.

ERKEĞE KISIRLIK TANISI KONULMASI

Kısırlık tanısı konulan erkeğe en az 2 ay da bir iki defa spermlerin sayımı yapılır sonuçlar normal ise erkekte sorun olmadığı saptanır. Bu tanı konmasında önemli bir süreçtir, Kadının adet sürecinde vajinal yolla bir ultrason yapılarak yumurtalıklar içinde oluşan ve yumurta barındıran minik kistlerin sayımı yapılır. İki yumurtalıkta toplam 6 taneden az folikül varsa bu yumurtalık kapasitesi azaldığına işaret eder.

SEBEBİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK

Kısaca özetlemek gerekirse kısırlık çocuk sahibi olamamaktır. Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi her hangi bir korunma olmamasına rağmen doktora başvurmaktadır. Nedeni belli olmayan kısırlıklarda sorun çift taraflı olarak gelişmektedir. Bazı durumlarda ise. ise kadın ve erkekte kısırlığa yol açan hiçbir faktör saptanamamakta dır Bu durum ise nedeni açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır
Sebebi belli olmayan kısırlıklarda eş zamanlı tahliller, uygulanmaktadır. Ayrıca ultrason ve diğer incelemeler sonunda bazı durumlarda kısırlık için hiçbir neden bulunamamaktadır.
Sebebi belli olmayan kısırlık durumlarında en önemli denenlerden biride yapısal bozukluklar olduğu yapılan araştırmalar sonrasında tespit edilmiştir. Eğer kadına tedavi uygulanacak ise; hastalık laporoskopi ile tedavi yöntemi tercih edilecektir. Tabi bazı durumlarda Yumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemi de uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden sonra ise, kadının hamile kalabilmesi için doktorların çiftlere düzenli cinsi ilişkide bulunmaları tavsiye edilmektedir.

erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır uzmantv evlenmeden kısırlık anlaşılır mı bekarken kısırlık nasıl anlaşılır kadınlarda kısırlık nasıl olur erkeklerde kısırlık nasıl olur evde kısırlık testi kısır erkek belirtileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 7 Nisan 2019 Kim Kazandı? Survivor 2019 7 Nisan Eleme Adayları
Survivor 7 Nisan 2019 Kim Kazandı? Survivor 2019 7 Nisan Eleme Adayları
Survivor 30 Mart 2019 Fragmanı! Survivor 2019’da Atakan’a Ne Oldu, Durumu Ciddi Mi?
Survivor 30 Mart 2019 Fragmanı! Survivor 2019’da Atakan’a Ne Oldu, Durumu Ciddi Mi?