Kim Milyoner Olmak İster Yarışmasına Damga Vuran Emsal Teyze Bu Defa Bakın Ne Yaptı?

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına 4 yıl önce katılan başarısıyla Türkiye'de tanınan ilkokul mezunu Emsal Tekir Kayseri'nin Develi ilçesinde yaşadığı Mahalle muhtar adayı oldu.

Kim Milyoner Olmak İster Yarışmasına Damga Vuran Emsal Teyze Bu Defa Bakın Ne Yaptı?
09 Şubat 2019 - 08:59

İlkokul mezunu ve 3 çocuk annesi olan Emsal Tekir katıldığı yarışma programında sergilediği performansla herkesi kendine hayran bırakmıştı. Emsal Tekir yarışmada ilkokul mezunu olmasına rağmen üniversite mezunlarına taş çıkarmış ve bir anda Fenomen haline gelmişti. Yarışmada 60000 TL ödüllü dokuzuncu soruyu gören Tekir o dönem yarışmaya nasıl katıldığını anlattı. Emsal teyze eşiyle tartıştığını ve çocukların da kendisine tepki göstermesine rağmen İstanbul'a gittiğini söyledi.

"EŞİM 'SENDE GENEL KÜLTÜR YOK, REZİL OLURSUN' DEDİ" 

Günlük hayatında tam bir köy kadını olduğunu ve Köyde her işle uğraştığını söyleyen Tekir, yarışma macerasına şu şekilde anlattı; “Günlük hayatımda tavuklarım var, bağ, bahçe, pekmez yaparım. Nişasta yaparım, temizliklere bayan götürürüm, çemen yaparım. Tam bir köylü kadınıyım. Bir gün internetten yarışmaya başvurdum. Oğluma dedim ki ‘Sen katıl’. Oda ‘Ben katılmam anne’ dedi. Ben de şaka yaptım, ‘Sen katılmazsan ben katılırım’ dedim. Bir hafta sonra telefon geldi. Telefon gelince ben çok terledim, şok oldum şaka yapıyorlar diye. O anda eşimle kötü olduk, eşim bana kızdı, ‘Sende genel kültür yok, rezil olursun’ dedi. Ben de; ‘Ben rezil olmam, bende yürek var, sende de varsa başvur’ dedim eşime. Çünkü eşim lise mezunu, ben ilkokul mezunuyum. Eşimle dövüştük, ağız kalabalığı yaptık, eşim gitti. Eşim gidince ben de belediyede çalışan arkadaşımı aradım, yarışmadan çağırdıkların ve eşimle tartıştığımı söyledim. Bana ‘Koş belediyeye gel’ dedi. Belediyeye gittim oturdum, çünkü e-mail falan istiyorlar ben bilmiyorum. Orada her işimizi hallettik, uçak biletlerimizi hazırladık. Eve geldim temizliğimi yaptım, yemek hazırladım gidersem ne yapacaklar diye. Çantalarımı hazırladım, bir gün sonra eşimin çalıştığı dükkana vardım. Dükkanın içine ‘güp’ diye çantaları koydum. ‘Ben bu gidişle gidiyorum, bir ay gelmem’ dedim, bu arada da küsüz. Orada ağabeyim, yeğenlerim, kuzenlerim var. Cebimde de o an 5 lira param var başka param da yok. Kayseri’ye kadar param var. Korktu, bana 200 lira para verdi. Yola çıktık gittik. Böyle bir maceramız oldu".
Hayatı boyunca hiç görmediği bir parayı yarışmada kazandığını söyleyen Tekir, "Yarışmada herhalde 8. soruydu, 60 bin TL’lik soruyu gördüm. Ama bilmediğim için çekildim. Riske atamazdım. Ben ömrümde görmedim o parayı, riske atamazdım. İhtiyacım da vardı" dedi. 

"SORULARI MANTIK YÜRÜTEREK BİLDİM" 

İlkokul mezunu olduğunu ancak yarışmadaki soruları mantık yürüterek bildiğini söyleyen Emsal Tekir, "Yarışmadan sonra çok güzel tepkiler oldu. Eşim benden özür diledi. Çocuklarım da mahçup oldu. Ben kendime güvenmesem zaten bu kadar gitmezdim. Çünkü bende bir kalp var gelmeden geleceği biliyorum, kalbime doğuyor. O soruları mantık yürüte yürüte bildim" şeklinde konuştu.
Yarışma programlarına çok sevdiğini ve Her izlediğimde o koltukta oturmak için dua ettiğini dile getiren Emsal Tekir konuşmasının devamında,  "Daha önceden yarışma programı izliyor muydunuz? “Ben programa başvurduğumda sordular, ‘Emsal teyze yarışmayı izler miydin’ diye. Ben bu gittiğim yarışmayı çok severdim. Her seyrettiğimde derdim ki ‘İnşallah o koltuğa ben otururum’. Çocuklarım da ‘Anne aç tavuk rüyasında darı görürmüş, sen darı ambarına düşmüşsün’ derlerdi. Nasip oldu. Ama bu yarışmaya çıkalı kaç sene oldu ama gerçekten sanki akşam çıkmışım gibi." 
Diğer yandan Ensar Tekir 31 Mart seçimlerinde yaşadığı Mahalle muhtar adayı olduğunu belirterek, "Şuanda İzmirli mahallesinde muhtar adayıyım. İnşallah Allah’ımın izniyle olacak. Tepkiler çok güzel, kimsenin kalbini bilemem ama bana göre bir bayan olarak tepkiler çok güzel" dedi.


Editor:  Haberra

YORUMLAR

  • 0 Yorum