Kafalar Karıştı! Bebek Yapmak İçin Cinsel İlişkiye Girmeye Gerek Kalmayacak

Japon bilim insanlarının yaptığı araştırma kafaları karıştırdı. Yapılan araştırmaya göre artık bebek yapmak için cinsel ilişkiye girmeye gerek kalmayacak. Uzakdoğu yaptığı bilim kurgu hikayelerini aratmayan çalışma ile bir kez daha gündemde. işte 2016 yılından beri devam eden çalışmanın getirdiği sonuçlar….

Kafalar Karıştı! Bebek Yapmak İçin Cinsel İlişkiye Girmeye Gerek Kalmayacak
Kafalar Karıştı! Bebek Yapmak İçin Cinsel İlişkiye Girmeye Gerek Kalmayacak melek eren

Japon bilim insanları ile Bilim kurgu romanlarını aratmayacak bir araştırmaya imza attı. Yaptıkları Araştırma sonucunda Japon bilim insanları insan kan hücrelerinden yumurta hücresi geliştirdi. Yani araştırma gerçekten başarı ile sonuçlanırsa bundan sonra bebek yapmak için cinsel ilişkiye girmeye gerek kalmayacak. 

Kyoto Üniversitesi’nde Fareler üzerinde gerçekleştirilen heyecan verici çalışmanın detaylarını Kadın hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen anlattı. Yapılan çalışmada insan kan hücrelerinin vücuttaki Her çeşit hücreye dönüşme potansiyeli olan kök hücreleri harekete geçirmek için kullanıldığını söyleyen Görgen, kullanılan hücrelerle fareden elde edilen embriyonik hücrelerin küçük yumurtaların içine enjekte edildiğini belirtti.

"YAŞAYAN YA DA ÖLÜ AKRABALARIN GENETİK MATERYELİ KULLANILARAK BEBEK YAPILABİLİR"

Görgen açıklamasının devamında, “Bu metodla üretilen yumurtalar döllenmek için uygun olgunlukta değillerdi. Ama buna rağmen bu buluş, yaşayan ya da ölü akrabaların genetik materyeli kullanılarak bebek yapmanın kapısını aralamıştır. Aynı zamanda kısırlık olguları için de yeni bir umut kaynağı olmuştur. Bilim adamlarının bundan sonraki amacı, insan sperm ve yumurta hücresini döllenebilecek kadar olgun halde oluşturabilmektir. Bu buluş sayesinde laboratuar ortamında akrabaların vücut doku ve kan hücrelerinden bebekler oluşturulabilecek. Japonların yaptığı şey, yapay sperm ve yumurta geliştirmenin kapısını açan kilometre taşı niteliğinde. Aslında benzer çalışmalar 2006 yılından beri yapılıyor. O dönemlerde fare embriyonik hücrelerinin dışında yapay küçük yumurtalıklar oluşturulmuştu. Kök hücreleri bu yumurtalıkların içine koyuyor, kök hücrelere sinyal verilerek seks hücrelerine dönüşmesi sağlanıyordu. Yeni çalışmada ise, insan kan hücreleri kullanıldı. Bu çalışma tam anlamıyla sperm ya da yumurta oluşturmak anlamına gelmemekle beraber o amaca en çok yaklaştıran tek çalışmadır. Ayrıca bu buluş sayesinde ciddi genetik hastalıklara da çözüm bulunabilecektir.” ifadelerini kullandı.

japon bilim insanları araştırma son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü